Spotkanie sekretarz energii USA z polskimi badaczkami

– Nie ograniczajcie się oczekiwaniami wobec was, stworzonymi przez innych – powiedziała do polskich naukowczyń sekretarz energii USA Jennifer Granholm. 24 września w Warszawie spotkała się z przedstawicielkami polskich instytucji naukowych, by rozmawiać o energetyce, zmianach klimatu oraz aktywności kobiet w nauce i technologii. Gospodarzem spotkania była Polska Akademia Nauk.

20210927_jennifergnews1.jpg

Spotkanie sekretarz energii USA z polskimi badaczkami.

Jennifer M. Granholm jest sekretarzem energii Stanów Zjednoczonych od lutego 2021 r. To druga kobieta na tym stanowisku. Ma za zadanie wspierać prezydenta USA Joego Bidena w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r. W spotkaniu z panią sekretarz 24 września wzięły udział kobiety z polskich instytucji naukowych.

20210927_jennifergnews2.jpg

Przemówienie sekretarz energii USA Jennifer Granholm.

Kobieta inżynier – to naturalne 

Sekretarz energii w przemówieniu zwróciła uwagę, że zarówno w nauce, jak i w podejmowaniu decyzji, powinny uczestniczyć kobiety. Przywołała badania, które zrealizowali naukowcy z Kellogg School of Management na Uniwersytecie Northwestern. – Zespoły podejmują decyzje lepiej niż pojedyncze osoby w 66 procentach przypadków, zespoły złożone tylko z mężczyzn podejmują decyzje lepiej niż pojedyncze osoby w 58 procentach przypadków, zespoły zróżnicowane pod względem płci – w 73 procentach, zespoły zróżnicowane etnicznie, geograficznie, płciowo i wiekowo – w 87 procentach. Jeśli przestrzegasz zróżnicowania, osiągasz lepsze wyniki – mówiła Jennifer Granholm.

Departament Energii Stanów Zjednoczonych jest organizacją, która w dużej mierze prowadzi badania naukowe, należy do niego 17 laboratoriów, pracuje w nim 95 tys. ludzi. Dr Kathryn Huff kieruje Biurem Energii Nuklearnej w departamencie i jest naukowczynią. – Kiedy myślę o różnorodności oraz byciu kobietą w nauce, zawsze czuję, jakbym trochę oszukiwała, ponieważ pierwszą kobietą inżynierem, jaką spotkałam, była moja mama. Niewiele osób dostaje taką szansę od losu. Moja mama przez całe życie pracowała z systemami energii, budowała turbiny. To było dla mnie naturalne, aby zostać inżynierem – opowiadała dr Huff. – Mam nadzieję, że wielu ludzi z następnego pokolenia, kiedy popatrzy na naszą dzisiejszą publiczność, również poczuje, że naturalne jest to, że być może ich matka, ciotka lub siostra jest naukowczynią. Cieszę się, że widzę was wszystkie, ponieważ jest wiele, wiele więcej osób, które was widzą i myślą, że bycie naukowczynią jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie.

Konieczna transformacja energetyczna

Polska Akademia Nauk uczestniczy w inicjatywach związanych z ochroną klimatu. Oprócz działalności instytutów badawczych, które dostarczają aktualnych danych o zmianach zachodzących w przyrodzie, przy prezesie PAN działa zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego. – Przez ostatnie dwa lata PAN brała udział w walce z pandemią, stając się cennym źródłem informacji i rekomendacji dla polskiego społeczeństwa. Niezmiennie jednak pracujemy nad naszymi priorytetami, którymi są zmiany klimatu, ochrona bioróżnorodności, transformacja energetyczna i aktywniejsza obecność kobiet w akademii – mówił prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

20210927_jennifergnews3.jpg

Od lewej: Bix Aliu (chargé d'affaires w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Polsce), dr Kathryn Huff (dyrektorka Biura Energii Nuklearnej w Departamencie Energii USA), prof. Monika Kędra (Instytut Oceanologii PAN), prof. Jerzy Duszyński (prezes PAN), Jennifer Granholm (sekretarz energii USA), dr Anna Plater-Zyberk (dyrektorka Biura Współpracy z Zagranicą PAN).

Prof. Monika Kędra z Instytutu Oceanologii PAN w wykładzie argumentowała, że zmiany klimatu dotyczą nas wszystkich. – Zmiana klimatu to dziś zjawisko powszechne na całym świecie. W Polsce doświadczamy m.in. zmian temperatury, które stają się coraz bardziej dotkliwe dla społeczeństwa. Aby złagodzić te zmiany, pomóc mieszkańcom i chronić planetę, pilnie potrzebujemy działań i dialogu między decydentami i naukowcami. Polska Akademia Nauk uczestniczy w tym dialogu, zaangażowała się m.in. w szczyt klimatyczny COP24 w 2019 r. w Katowicach, gdzie współorganizowała międzynarodowe sympozjum „Safeguarding Our Climate, Advancing Our Society” – mówiła.

20210927_jennifergnews4.jpg

Wykład prof. Moniki Kędry z Instytutu Oceanologii PAN.

– Aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu musimy zaangażować wszystkie nasze środki. Mam także na myśli wkład kobiet ze świata nauki, a zwłaszcza STEM, które powinny mieć wpływ na podejmowanie decyzji ważnych dla społeczeństwa. Przez lata zaniedbywaliśmy ten aspekt, na szczęście ostatnio powoli zmienia się to na lepsze.

W planie wydarzenia był także czas na pytania publiczności i odpowiedzi gości. Spotkanie moderowała dyrektorka Biura Współpracy z Zagranicą PAN dr Anna Plater-Zyberk. Zapis wizyty sekretarz Jennifer Granholm jest dostępny na naszym kanale YouTube.