Laureaci Nagród NCN za lata 2020 i 2021

Prof. Jonatan Gutman z Instytutu Matematycznego PAN został laureatem Nagrody NCN 2021. Uroczystość przyznania nagród odbyła się 6 października w Krakowie. Była ona połączona z wręczeniem wyróżnień za 2020 rok. Jedno z nich odebrał prof. Wojciech Fendler, członek AMU PAN. Wyróżnienie NCN otrzymują młodzi uczeni za osiągnięcia w prowadzeniu badań podstawowych.

prof.jonatan gutman arch.prywatne

Prof. Jonatan Gutman. Fot. archiwum prywatne.

Nagrodę Narodowego Centrum Nauki za 2021 rok w kategorii nauki ścisłe i techniczne otrzymał prof. Jonatan Gutman. Badacz został wyróżniony za przełomowe wyniki z dziedziny układów dynamicznych, teorii ergodycznej i topologii. Opisał je w sześciu obszernych pracach

opublikowanych w czołowych czasopismach matematycznych. Odpowiedział w nich na pytania postawione przez laureata Medalu Fieldsa Elona Lindenstraussa o minimalne układy dynamiczne i Władimira Uspieńskiego dotyczące niematryzowalności pewnych uniwersalnych układów dynamicznych. Problemami rozwiązanymi przez prof. Gutmana od lat zajmowali się matematycy światowej klasy.

– Badania, za które otrzymałem nagrodę są owocem wieloletniej intensywnej pracy, w której pojawiły się różne wyzwania. Niekiedy nie było jasne, czy zakończą się one sukcesem. Bardzo się cieszę, że się to udało i że te wyniki zostały pozytywnie ocenione. To, że mogłem poświęcić się i sprostać wyzwaniom, było możliwe dzięki wsparciu wielu osób, przede wszystkim mojej rodziny i kolegów z dynamiki, szczególnie z Instytutu Matematycznego PAN – mówił prof. Jonatan Gutman na uroczystości w Krakowie.

Laureata do nagrody zgłosił prof. Adam Skalski z Instytutu Matematycznego PAN za „przełomowe wyniki z dziedziny układów dynamicznych i teorii ergodycznej, w szczególności dotyczące optymalnego szacowania wymiaru dla zanurzeń układów dynamicznych w kostki Hilberta oraz teorii struktur nilprzestrzeni”.

Obejrzyj film o prof. Jonatanie Gutmanie.

Odbiór nagrody za 2020 rok

Na gali wręczono także nagrody za 2020 rok. W obszarze nauk o życiu otrzymał ją prof. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Akademii Młodych Uczonych PAN. Został nagrodzony za badania nad szkodliwymi efektami promieniowania jonizującego.

– Te wszystkie lata – może póki co nieliczne, jeśli chodzi o moją karierę naukową – dążą do pewnego celu. Celem jest odkrycie czegoś wielkiego, czegoś, co wpłynie na poprawę zdrowia i życia ludzi, zmniejszenie cierpienia i poprawienie tego świata, w którym żyjemy. Staram się to realizować na miarę swoich możliwości. Dzięki temu, że trafiałem na znakomitych mentorów, to jestem tu, gdzie jestem, i wierzę, że dzięki temu, czego się od nich nauczyłem, najlepsze jest jeszcze przed nami – mówił prof. Fendler.

Obejrzyj film o prof. Wojciechu Fendlerze.

Nagroda Narodowego Centrum Nauki to wyróżnienie dla młodych uczonych za znaczące osiągnięcia w zakresie badań podstawowych prowadzonych w Polsce. Przyznawana jest od 2013 roku w trzech dziedzinach: nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce, nauki o życiu, nauki ścisłe i techniczne.