Eksperci z Polski i Tajwanu rozmawiali o COVID-19

Członkowie Zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk spotkali się z naukowcami z Tajwanu. Rozmawiali na temat przebiegu pandemii w obu krajach i sposobach walki z koronawirusem.

zespol ds covid pan i tajwan

W górnym rzędzie, od lewej: prof. Chien-Jen Chen, były wiceprezydent Tajwanu, Centrum Badań Genomicznych, Academia Sinica; dr Shan-Chwen Chang, wiceprezes Narodowego Uniwersytetu Tajwanu; dr hab. Tomasz Smiatacz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W środkowym rzędzie, od lewej: prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN i przewodniczący zespołu ds. COVID-19; dr Anna Plater-Zyberk z Biura Współpracy z Zagranicą PAN; dr hab. Magdalena Rosińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W dolnym rzędzie, od lewej: Corinna Hu z przedstawicielstwa Tajpej w Polsce; prof. James Liao, prezes Academii Sinica; prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W spotkaniu wzięli udział także: Bob Chen, ambasador Tajpej w Polsce, Hong-wei Yen z Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Czechach; dr hab. Anna Ochab-Marcinek z Instytutu Chemii Fizycznej PAN; prof. Radosław Owczuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; dr Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego; dr Wojciech Paczos z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN i Uniwersytetu w Cardiff.

Na spotkaniu eksperci rozmawiali o wyznacznikach końca pandemii COVID-19 i oceniali instytucjonalne środki przeciwepidemiczne, takie jak testowanie, lockdown i śledzenie kontaktów. Naukowcy zastanawiali się również, jakich błędów w pandemii można było uniknąć i jakie najważniejsze wnioski można wyciągnąć z dotychczasowego przebiegu pandemii w obydwu krajach. Część rozmowy dotyczyła nadmiarowych zgonów na Tajwanie; wpływu wybuchu SARS-1 w 2002 roku i epidemii Eboli na reakcję Tajwanu na COVID-19 w 2020 roku; oraz kwestii obowiązkowości szczepień i postaw antyszczepionkowych.

Spotkanie online odbyło się 2 listopada.