Nauka i komunikacja naukowa w pandemii COVID-19

Za nami dwadzieścia spotkań w serii „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk. Przez dziewięć miesięcy eksperci z różnych ośrodków naukowych, uczelni i szpitali odpowiadali na pytania internautów dotyczące pandemii. Przed nami spotkanie ostatnie, podsumowujące cały cykl. Odbędzie się ono 8 grudnia.

20211206_koronawirusnacelowniku.png

Nauka jest obecna w naszym codziennym życiu, ale w dobie koronawirusa zasługuje na szczególne zaufanie. Stan wiedzy o wirusie powiększa się z dnia na dzień wraz z nowymi badaniami. To naukowcy i medycy dostarczają nam sprawdzonych danych.

Wirusolodzy, biolodzy, epidemiolodzy, lekarze, ekonomiści, psychologowie, medioznawcy na dwudziestu spotkaniach online wyjaśniali, czym są nowe mutacje wirusa SARS-CoV-2, jak działają szczepionki, na czym polega odporność populacyjna, a także jakie są gospodarcze konsekwencje lockdownu albo dlaczego niektórzy wierzą w teorie spiskowe na temat pandemii.

Na ostatnim w cyklu spotkaniu eksperci zastanowią się, jaka jest rola nauki, szczególnie w sytuacji pandemii. Jego uczestnikami będą członkowie zespołu ds. COVID-19 w Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, prof. Krzysztof Pyrć i dr Anna Plater-Zyberk oraz przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer i Irena Cieślińska.

Na spotkaniu paneliści odpowiedzą na pytania:
• jak żyć w świecie z koronawirusem?
• kiedy skończy się pandemia i czy wirus da się całkowicie wyeliminować?
• czym wariant Omicron różni się od wcześniejszych wariantów?
• jaka powinna być rola nauki i komunikacji naukowej w pandemii?
• czy ufamy instytucjom naukowym?

Widzowie będą mogli na czacie zadawać ekspertom pytania.

Transmisja spotkania „Nauka i komunikacja naukowa w pandemii COVID-19” odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 na kanale YouTube. Jest także dostępne wydarzenie na Facebooku.

Prof. dr hab. Jerzy Duszyński – prezes Polskiej Akademii Nauk, biochemik, dyrektor Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego w Warszawie (2003–2008), krajowy delegat do prac BioMedSciences European Strategy Forum for Research Infrastructures (2005–2009) oraz do Globalnego Forum Naukowego OECD (od 2007 r.), członek Akademia Europaea w Londynie (od 2012) oraz Rady Nadzorczej Institute for Research in Biomedicine w Barcelonie (od 2013), przewodniczący interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 w PAN.

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć – wirusolog i biolog molekularny, specjalista w dziedzinie biologii zakażeń wirusowych, nowych metod diagnostycznych oraz nowych leków przeciwwirusowych. Lider grupy badawczej ViroGenetics w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek i zastępca przewodniczącego interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Dr Anna Plater-Zyberk – językoznawczyni i antropolożka, ekspertka w dziedzinie współpracy międzynarodowej w nauce, stworzyła zespół i pierwsze międzynarodowe programy Narodowego Centrum Nauki, koordynatorka współpracy z zagranicą w Polskiej Akademii Nauk (od 2017), członkini i sekretarz interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Robert Firmhofer – współtwórca i dyrektor Centrum Nauki Kopernik, członek zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Centrów i Muzeów Nauki, ECSITE (od 2008), Amerykańskiego Stowarzyszenia Centrów Nauki i Technologii, ASTC (od 2017), a także Rady Upowszechniania Nauki PAN, laureat nagrody im. Hugona Steinhausa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji naukowej (1998), odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012) oraz francuskim Narodowym Orderem Zasługi (Ordre national du Mérite) (2014).

Irena Cieślińska – dyrektor programowa Centrum Nauki Kopernik, z wykształcenia fizyk matematyczny, była redaktorka naczelna miesięcznika „Wiedza i Życie” i pracowniczka dydaktyczno-naukowa w Katedrze Metod Matematycznych na Wydziale Fizyki UW, laureatka nagrody w konkursie im. Karola Sabatha na najlepszy tekst popularnonaukowy (2009).

Gośćmi spotkań w cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk są m.in. specjaliści z interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Od czerwca 2020 r. zespół opublikował 25 szczegółowych stanowisk. Sformułował w nich zalecenia nie tylko dla służb publicznych, ale także dla całego społeczeństwa. Wszystkie stanowiska są dostępne na naszej stronie: Zespół ds. COVID-19.

Obejrzyj poprzednie spotkania w cyklu „Koronawirus na celowniku”.