Światowej klasy ekspert od witaminy D stworzy Centrum Nutrigenomiki w instytucie PAN

Prof. Carsten Carlberg pokieruje nowym zespołem badawczym w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Prace będą dotyczyły wpływu odżywiania na (epi)genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych. 

20220307_nws2g67.jpg

Prof. Carsten Carlberg to światowej klasy ekspert od witaminy D

Centrum Nutrigenomiki powstanie w olsztyńskim instytucie dzięki prestiżowemu europejskiemu grantowi ERA Chair WELCOME2. Liderem zespołu został wybitny biochemik prof. Carsten Carlberg, specjalista od badań nad witaminą D. Wygrał międzynarodowy konkurs, w którym kandydatów oceniało grono naukowców z Polski, Francji, Niemiec i Grecji. 

Komentarz profesora

„Cieszę się z przeprowadzki do Olsztyna i kontynuowania tu moich badań nad witaminą D i nutrigenomiką” – mówi prof. Carsten Carlberg. 

„W uproszczeniu, nutrigenomika dostarcza nam odpowiedzi na to, w jaki sposób nasze śniadanie, obiad i kolacja wpływają na nasz genom. Wszyscy jesteśmy „zjadaczami”, a wybór żywności odzwierciedla nasz osobisty styl życia. Nasze badania skupią się więc na kwestiach, które dotyczą nas wszystkich, to jest na ryzyku zachorowania na takie choroby jak nowotwór, cukrzyca, miażdżyca czy alzheimer” – wyjaśnia naukowiec. 

Nabór do grupy badawczej

Prof. Carsten Carlberg rozpoczął już kompletowanie swojego nowego zespołu badawczego: dwóch osób na stanowiska typu post-doc oraz trójki doktorantów. Pierwszym celem grupy będzie analiza wpływu witaminy D i innych związków odżywczych na zmiany epigenomu i transkryptomu komórek i tkanek u osób zdrowych oraz zagrożonych rozwojem stanów chorobowych. 

Zobacz ogłoszenia 

O badaczu

Prof. Carsten Carlberg pochodzi z Niemiec. Od ponad 30 lat zajmuje się zawodowo witaminą D. To on odkrył, że w zależności od sposobu reakcji na ekspozycję na witaminę D, ludzi można przypisać do trzech grup: słabo, średnio i silnie reagujących. Oznacza to, że suplementacja tym związkiem powinna być ściśle spersonalizowana. Ma bowiem wpływ nie tylko na zdrowie kości, ale i na prawidłowe działanie układu odpornościowego, a więc na profilaktykę chorób metabolicznych, nowotworów czy ochronę przed zachorowaniem na COVID-19. 

Prof. Carsten Carlberg jest autorem 168 publikacji naukowych oraz 45 innych publikacji, w tym 7 podręczników związanych m.in. z nutrigenomiką, którą wykładał jako jeden z pierwszych na świecie. Jego prace cytowane były ponad 17 tys. razy, co lokuje go w grupie 0,2% najbardziej wpływowych naukowców. Badacz jest też cenionym mentorem i opiekunem naukowym ponad 60 magistrantów, doktorantów i pracowników naukowych. 

O grancie

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN dostał grant ERA Chairs w 2020 roku. Wartość projektu to 2,5 mln euro. 

„Powołanie Centrum Doskonałości w obszarze nutrigenomiki dla poprawy zdrowia i jakości życia” (WELCOME2)

Źródło informacji i zdjęcia: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN