Bruksela: Biuro PolSCA PAN wśród inicjatorów ważnego oświadczenia ws. Ukrainy

Głos w sprawie wojny w Ukrainie zabrały brukselskie biura łącznikowe ds. badań i innowacji. W gronie inicjatorów i pierwszych sygnatariuszy wspólnego oświadczenia jest Biuro Promocji Nauki PolSCA PAN. 

20220307_ueua_bg.jpg

„Pragniemy wyrazić naszą solidarność z mieszkańcami suwerennej Ukrainy, która 24 lutego 2022 roku stała się celem wrogiej agresji militarnej ze strony Federacji Rosyjskiej. W tych mrocznych dniach nie możemy pozostać obojętni i nie możemy milczeć” – czytamy w dokumencie. 

Brukselskie biura łącznikowe stanowczo potępiają nieuzasadnioną inwazję i okupację niepodległej Ukrainy. Zobowiązują się również do wspierania ukraińskich studentów i naukowców, którzy są obecnie w niebezpieczeństwie. 

„Musimy pokazać naszym najdroższym przyjaciołom z Ukrainy, że Europejska Przestrzeń Badawcza i Europejska Przestrzeń Edukacyjna to nie tylko polityki Unii Europejskiej, ale głębokie i namacalne wartości europejskie” – głosi oświadczenie. 

Dokument powstał z inicjatywy biur kontaktowych ds. badań i innowacji, których kraje łączy nie tylko bliskość geograficzna z Ukrainą, ale także ciemne karty z historii XX wieku. Wśród pierwszych sygnatariuszy są osoby reprezentujące Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Trwa akcja zbierania podpisów pod wspólnym oświadczeniem. 

Wspólne oświadczenie brukselskich biura łącznikowcy ds. badań i innowacji 

Poprzyj wspólne oświadczenie – podpisz petycję 

Źródło informacji: Biuro Promocji Nauki PolSCA PAN 

Źródło zdjęcia: Freepik