PAN wspiera inicjatywę #ScienceForUkraine

Nadrzędna kategoria: Media

Środowisko naukowe z całego świata łączy siły i wspólnie pomaga uczonym z Ukrainy. Na szczególną uwagę zasługuje globalna akcja #ScienceForUkraine, która zgromadziła już ponad 700 konkretnych ofert wsparcia, w tym z instytutów PAN. Sprawmy, by dowiedziało się o niej jak najwięcej osób, które potrzebują pomocy lub chcą pomagać.

20220311_scienceforukrainebbg.jpg

#ScienceForUkraine to oddolne przedsięwzięcie powołane przez wolontariuszki i wolontariuszy z różnych krajów, w tym z Polski. Celem jest gromadzenie i dystrybucja ofert wsparcia, które napływają z instytucji naukowych z całego świata. Propozycje trafiają na wspólną tablicę ogłoszeń oraz interaktywną mapę, co znacząco ułatwia dotarcie do tak potrzebnych teraz informacji. Oferty dotyczą możliwości dalszej nauki, kontynuowania badań czy zakwaterowania. 

Wśród inicjatorów #ScienceForUkraine są pracownicy Centrum Humanistyki Cyfrowej związanego z Instytutem Badań Literackich PAN. Akcję od samego początku wspiera też Akademia Młodych Uczonych PAN. Wiele naszych instytutów zamieściło już swoje ogłoszenia. 

Każdy może pomóc 

Razem możemy więcej, dlatego zachęcamy do wspierania globalnej inicjatywy #ScienceForUkraine. 

  • Podziel się informacją i linkiem do strony ScienceForUkraine.eu ze swoimi znajomymi. 
  • Śledź na Twitterze ScienceForUkraine i udostępniaj oferty pomocy na swoim profilu. 
  • Umieść baner #ScienceForUkraine na swojej stronie internetowej lub zachęć do tego swoją instytucję (pobierz gotowy baner). 
  • Wyślij mailowo ulotkę do osób zainteresowanych, w szczególności Ukrainek i Ukraińców (pobierz gotową ulotkę).
  • Pomóż w kolportowaniu wydrukowanych ulotek w punktach recepcyjnych dla uchodźców w Twoim mieście. W sprawie szczegółów skontaktuj się z Magdaleną Wnuk z Instytutu Badań Literackich PAN. 

Wsparcie PAN 

Przypomnijmy, że Polska Akademia Nauk uruchomiła specjalny program wsparcia dla uczonych z Ukrainy. Finansujemy ich pobyty badawcze w instytutach PAN. Nasza propozycja spotkała się z ogromnym odzewem. Staramy się zwiększyć budżet projektu, aby z pomocy mogło skorzystać więcej osób. 

To nie jedyne nasze działania. Członkowie Akademii Młodych Uczonych PAN zadeklarowali, że są gotowi przyjąć w swoich grupach badawczych koleżanki i kolegów z Ukrainy. Z kolei Centrum Badań Kosmicznych PAN wstrzymało dostarczanie pomiarów laserowych rosyjskich satelitów nawigacyjnych. 

Ponadto wspieramy uchodźców przebywających w gminie Jabłonna, gotując i dostarczając im codziennie posiłki. Obywatele Ukrainy mogą też bezpłatnie odwiedzić nasz ogród botaniczny w Powsinie. 

Dowiedz się więcej o wsparciu PAN dla Ukrainy 

Źródło informacji: ScienceForUkraine.eu, PAN 

Grafika: ScienceForUkraine.eu