„Mój doktorat w 180 sekund” laureaci polskiej edycji

Nadrzędna kategoria: Media

Znamy laureatów krajowego finału konkursu „Mój doktorat w 180 sekund”. W gronie zwycięzców jest Kamil Bieniek – doktorant z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

20220322_polfr214r2wevbg.jpg

Za nami finał czwartej edycji konkursu „Mój doktorat w 180 sekund”. W konkursie wzięło udział 12 młodych badaczy. Ich zadaniem było zaprezentowanie w języku francuskim problematyki swojego doktoratu w zaledwie 3 minuty. Jury przyznało trzy nagrody główne oraz wyróżnienie. Przyznano również nagrodę publiczności. Oto zwycięzcy: 

  • I nagroda – Michalina Kowala z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Prawo wydawców prasy i dostęp do informacji. 
  • II nagroda – Kamil Bieniek z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki – Optymalizacja mikrostruktury materiałów kompozytowych. 
  • III nagroda – Paula Antonina Bednarz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wpływ hałasu na pobieranie pokarmu przez gryzonie na terenach miejskich. 
  • Wyróżnienie – Safoura Reza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – Rola galaktozylceramidu w chemiooporności raka piersi. 
  • Nagroda publiczności – Ahmed Lakhdar Kouzou z Politechniki Gdańskiej – Bezczujnikowe sterowanie pięciofazową maszyną w trybie pracy jednosilnikowej i wielosilnikowej. 

7 czerwca 2022 r. laureaci z Polski wezmą udział w finale konkursu MT180 dla regionu Europy Środkowej. Wezmą w nim także udział laureaci z Czech, Węgier i Austrii. Podobnie jak w finale krajowym międzynarodowe jury wybierze trzech laureatów, natomiast jeden laureat zostanie wytypowany przez publiczność. Konkurs odbędzie się na Uniwersytecie Wiedeńskim. 

O konkursie

Konkurs „Mój doktorat w 180 sekund” (MT180) dla regionu Europy Środkowej odbywa się od czterech lat. Jego organizatorami są Instytut Francuski w Polsce, we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej przy Uniwersytecie Warszawskim i Stowarzyszeniem Polskich Romanistów „Plejada”. Polska Akademia Nauk jest fundatorem jednej z nagród, a jej wiceprezes, prof. Roman Słowiński, bierze udział w jury konkursu.  

Konkurs jest okazją dla młodych badaczy do zaprezentowania swojej pracy naukowej szerokiej publiczności. Uczestnicy mają za zadanie w 180 sekund zainteresować jury oraz publiczność swoim tematem badawczym. Chodzi o to, by w prosty i przejrzysty sposób przedstawić trudne zagadnienia swojej rozprawy doktorskiej. W tym celu posłużyć się mogą tylko jednym slajdem. Prezentacje z wszystkich możliwych dyscyplin naukowych odbywają się w języku francuskim. 

Wyniki konkursu MT180 Polska 2022 (w jęz. francuskim).

Źródło informacji: Ośrodek Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego