Rolnictwo regeneracyjne. Zapraszamy na seminarium komitetów PAN

Odpowiedzią na negatywne zmiany w środowisku naturalnym i emisję gazów cieplarnianych może być rolnictwo regeneracyjne. Łączy ono produkcję z ochroną i odbudową ekosystemów. O szansach i możliwościach takiego podejścia podyskutujemy z ekspertami już 25 maja. 

20220510_rregen.jpg

Rolnictwo powoduje negatywne zmiany w środowisku naturalnym i emisję gazów cieplarnianych. Odpowiedzią może być rolnictwo łączące produkcję z ochroną i odbudową ekosystemów. O tym mówi nowy raport Europejskich Narodowych Akademii Nauk (EASAC) „Rolnictwo regeneracyjne w Europie”. System żywnościowy świata oparty jest na rolnictwie. Jednak intensywna uprawa doprowadziła nie tylko wylesienia i przekształcenia gruntów, ale także przyczyniła się do zanieczyszczenia wody i powietrza. Aż 30% uwalnianych do atmosfery gazów cieplarnianych pochodzi z rolnictwa. 

Odpowiedzią na ten problem jest rolnictwo regeneracyjne, czyli uprawa, która chroni i odbudowuje grunty rolne i otaczające je ekosystemy. We wspólnym raporcie naukowców – przedstawicieli Europejskich Akademii Nauk – analizowano możliwości przekształceń w skali globalnej zgodnie z założeniami rolnictwa regeneracyjnego.  

Zagadnienia te będą omawiane podczas spotkania zorganizowanego przez Komitet Nauk Agronomicznych PAN, Komitet Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN oraz Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN. Podczas pierwszej sesji posłuchamy wykładów prelegentów i dowiemy się, czym dokładnie jest rolnictwo regeneracyjne. W drugiej sesji zaplanowano dyskusję panelową z udziałem ekspertów. Uczestnicy będą starali się odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy gotowi na rolnictwo regeneracyjne. 

Spotkanie będzie miało charakter hybrydowy. 

Udział w konferencji 

W spotkaniu może wziąć udział każdy zainteresowany, ale obowiązuje rejestracja online. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy mogą zadawać pytania w drugiej części spotkania poprzez chat. 

Agenda i rejestracja są dostępne na oficjalnej stronie konferencji.

Co, kiedy, gdzie 

  • „Rolnictwo regeneracyjne. Seminarium komitetów PAN” 
  • 25 maja 2022 r. (środa), godz. 11.00-15.20  
  • Warszawa, Nowy Świat 72, Pałac Staszica (prelegenci oraz zaproszeni goście) 
  • online (uczestnicy) 

Zapraszamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu!  

Źródło informacji: Polska Akademia Nauk