Powstanie cyfrowa baza danych naukowych o Puszczy Białowieskiej

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Cyfrowy zbiór danych naukowych o Puszczy Białowieskiej powstanie w ramach projektu „e-Puszcza", który realizuje Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży wspólnie z partnerami z Politechniki Białostockiej. Dane będą udostępniane wszystkim zainteresowanym przyrodą, nie tylko badaczom.

forest 2342944 960 720

Fot. Pixabay

Projekt będą przez trzy najbliższe lata realizować wspólnie z IBS PAN, zamiejscowy wydział leśny w Hajnówce Politechniki Białostockiej i Centrum Komputerowych Sieci Rozległych tej politechniki. Wartość projektu to prawie 8 mln zł, jest on dofinansowany z UE z programu Polska Cyfrowa.

Przedsięwzięcie zaprezentowano na konferencji prasowej w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

W ramach projektu powstanie cyfrowe repozytorium (zbiór danych), które będzie zawierać różne dane naukowe. Będzie tam można także oglądać np. trójwymiarowe modele obiektów z kolekcji naukowych, np. czaszek czy innych kości zwierząt, modele roślin, owadów. Modele te będzie można pokazać na platformie cyfrowej dzięki temu, że uczestniczące w projekcie jednostki naukowe kupią skanery 3D, 2D a nawet mikrotomografy, dzięki którym powstaną i będą udostępnione „skany” tych kolekcji – wyjaśnił dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN dr hab. Rafał Kowalczyk.

W repozytorium znajdą się także w formie cyfrowej np. mapy, zdjęcia, unikatowe dane o występowaniu gatunków roślin czy grzybów. R. Kowalczyk dodaje, że takich repozytoriów „w Polsce praktycznie nie ma”, są raczej repozytoria publikacji naukowych.

„Puszcza Białowieska jest obszarem unikatowym, jednym z niewielu lasów naturalnych w Europie, obszarem światowego dziedzictwa UNESCO. W związku z tym te dane są bardzo cenne, są wykorzystywane do porównywania z innymi obszarami przekształconymi przez człowieka” – powiedział Kowalczyk.

Dyrektor IBS PAN podkreśla, że udostępnianie zasobów naukowych to jeden z najważniejszych aspektów projektu „e-Puszcza”, a widać „ogromne” zainteresowanie naukowców badaniem Puszczy Białowieskiej.

Naukowcy liczą także na to, że udostępnienie zbiorów naukowych gromadzonych i dokumentowanych przed wieloma laty zaowocuje nowymi badaniami i nowymi efektami badań naukowych, bo będzie można je przetwarzać i analizować najnowocześniejszymi narzędziami. Kowalczyk mówi, że może się to okazać przydatne np. w pracach naukowych nad zmianami klimatu, wpływie tych zmian na organizmy. Liczy na to, że wyniki badań będą jeszcze szersze, bardziej interdyscyplinarne, poszerzające wiedzę nie tylko o puszczy, ale w ogóle o naturalnych ekosystemach.

Platforma ma być otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Będą mogli z niej korzystać – oprócz naukowców – także miłośnicy przyrody, pasjonaci czy instytucje zajmujące się ochroną przyrody.

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis powiedział, że także ta uczelnia zajmuje się badaniem Puszczy Białowieskiej na Wydziale Leśnym w Hajnówce. Przypomniał, że ostatnie badania dotyczą antyrakowych właściwości niektórych grzybów z puszczy.

Prodziekan ds. nauk Wydziału Leśnego PB w Hajnówce dr Ewa Zapora mówiła, że starania o projekt trwały cztery lata. Politechnika Białostocka pokaże na platformie kolekcje grzybów i kilkanaście tysięcy roślin naczyniowych, unikatową kolekcję owadów. Pierwsze udostępnienia danych zaplanowano na 2020 r.

Źrodło: www.naukawpolsce.pap.pl