Warsztaty dla uczniów w laboratoriach badań żywności

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Fakty i mity o suplementach diety. Wskazówki, jak czytać etykiety na produktach spożywczych. Doświadczenia przeprowadzane pod okiem naukowców. To wszystko czeka na dzieci i młodzież podczas zajęć przygotowanych przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Annual Food Agenda 2018 [internet]-10.jpg

Warsztaty „Trust your food” odbędą się w soboty: 15, 22 i 29 lutego. Wezmą w nich udział uczniowie warmińsko-mazurskich szkół. Uczestnicy stworzą inteligentne opakowania żywności i poznają alergeny pokarmowe. Dowiedzą się, jak poprawnie interpretować etykiety na produktach spożywczych oraz informacje udostępniane w miejscach zbiorowego żywienia.

Pod okiem naukowców, przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury badawczej, przeprowadzą doświadczenia. Samodzielnie wykonają test oceny jakości mleka, zbadają właściwości przeciwutleniające naturalnych konserwantów oraz sprawdzą, jakie kwasy tłuszczowe występują w powszechnie dostępnych olejach jadalnych.

W programie warsztatów znajdą się też zajęcia na temat mikroorganizmów stosowanych w produkcji żywności oraz efektów tzw. reakcji Maillarda, która zachodzi w procesie termicznej obróbki żywności.

W specjalnej pracowni uczniowie będą również mogli sprawdzić wrażliwość swojego węchu.

Organizatorzy wydarzenia

Warsztaty organizuje Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie we współpracy z ekspertami z koncernu spożywczego Maspex.

Wydarzenie jest częścią projektu Annual Food Agenda, finansowanego przez wspólnotę EIT Food.  

To seria edukacyjnych zajęć podnoszących  świadomość społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa żywności, innowacji w sektorze rolno-spożywczym oraz problemu marnowania żywności.

Do tej pory w akcjach prowadzonych przez naukowców olsztyńskiego instytutu PAN i ekspertów Maspex wzięło udział już prawie 5 tys. osób z całej Polski.

Źródło informacji i zdjęcia: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN