Ogród Botaniczny PAN już 30 lat otwarty dla zwiedzających

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Prawie 90 lat trwały starania o utworzenie ogrodu botanicznego w południowej części Warszawy, do którego wejść mógłby każdy. Udało się 12 maja 1990 roku, kiedy to Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie udostępniono zwiedzającym. Od tego czasu odwiedziły go 3 miliony osób.

a-1977-prace-polowe-nasadzenia.jpg

Pierwsze nasadzenia w 1979 r.

Historia ogrodu w pigułce

Pomysł pojawił się już w okresie międzywojennym, a w latach 70. XX w. prace nabrały tempa dzięki działaniom Polskiej Akademii Nauk (PAN). W rejonie Powsina i Klarysewa udało się pozyskać 40 hektarów ziemi.

W 1989 roku otwarcie ogrodu dla szerokiej publiczności stało się priorytetem dla jego kierownictwa. W kolejnym roku te plany udało się zrealizować. Miejsce ma status jednostki naukowej od 25 lat. W 2011 roku stało się pomocniczą jednostką naukową PAN działającą przy Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych.

W służbie bioróżnorodności

W Powsinie uprawia się rośliny z różnych siedlisk naturalnych, szczególnie rzadkie, zagrożone i prawnie chronione. Naukowcy prowadzą tu:

  • bank nasion obejmujący cenne gatunki z Polski;
  • bank genów, w którym przechowuje się nasiona roślin szczególnie ważnych w polskim rolnictwie (np. 600 odmian jabłoni, ok. 2600 obiektów żyta);
  • bank DNA dla gatunków o tzw. najwyższym statusie konserwatorskim w Polsce (w ramach pionierskiego projektu rośliny przywracane się na pierwotne miejsca występowania).

Badacze wykonują też prace z zakresu biologii eksperymentalnej. Opracowali np. technikę głębokiego mrożenia gametofitów (to jedna z faz cyklu życiowego roślin) paproci w ciekłym azocie, dzięki czemu można je bezpiecznie przechowywać.

Charakter działań oddaje pełna nazwa powsińskiego ośrodka: Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN (nadana w 1997 roku).

Rozwój kolekcji roślin

Ogród stale rozwija swoje zbiory, które liczą już prawie 10 tys. odmian roślin. W 1995 roku powstało Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej oraz zbiór bylin ozdobnych. Cztery lata później zainicjowano stale powiększaną kolekcję różaną (docelowo do 2 tys. odmian), a w 2003 roku – zestawienie roślin z polskich gór oraz szklarnię dla gatunków z cieplejszych rejonów globu. W 2019 roku utworzono też kolekcję japońskiej wiśni z okazji 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

Dzieje się w Ogrodzie

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie to miejsce różnorodne także pod względem form spędzania wolnego czasu. Odbywa się tu wiele imprez popularyzujących naukę i wiedzę na temat przyrody – od pikników i festiwali, przez lekcje dla dzieci, aż po wydarzenia kulturalne, np. koncerty muzyki klasycznej.

MAGN120-052020.jpg

Magnolie kwitnące w Ogrodzie Botanicznym PAN

Źródło informacji i zdjęć: Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN