Naukowcy o ochronie lasów w Europie: trzeba pozwolić działać naturze

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Wspieranie naturalnych procesów odnowy i ograniczenie wycinek. To główne metody ochrony lasów przed skutkami zmian klimatu. Piszą o tym badacze na łamach magazynu „Science”. Opublikowany list powstał z inicjatywy dr hab. Nurii Selvy (Instytut Ochrony Przyrody PAN).

lasy_Puszcza_Bialowieska_Nuria_Selva.JPG

Pozostali autorzy to dr hab. Przemysław Chylarecki (Muzeum i Instytut Zoologii PAN), szwedzki badacz prof. Bengt-Gunnar Jonsson oraz prof. Pierre L. Ibisch z Niemiec.

Nie tylko lasy pierwotne

Stanowisko uczonych jest odpowiedzią na plany Unii Europejskiej (UE) dotyczące lasów. W maju 2020 r. Bruksela przedstawiła strategię różnorodności biologicznej na najbliższą dekadę. Zdaniem badaczy propozycja zawiera luki, m.in. nadmiernie skupia się na lasach pierwotnych, które stanowią raptem 0,7% wszystkich lasów w Europie.

3 miliardy drzew?

Najwięcej wątpliwości budzi jednak plan odnowy lasów poprzez zasadzenia 3 miliardów drzew. Ten pomysł – choć jest dobrze odbierany przez opinię publiczną – może się mijać się z celem. Niektóre nowe gatunki mogą bowiem zaburzać funkcjonowanie istniejących ekosystemów.

Tworzenie odpornych na zmiany klimatu lasów wymagałoby dokładnego doboru gatunków i wcześniejszego zbadania, jak ich obecność wpłynie na otoczenie. „Zamiast tego warto przyjrzeć się, jak wygląda wycinka drzew i wykorzystanie drewna. Drewno zbyt szybko staje się eko-odpadem, a można z powodzeniem nadać mu kolejne wcielenia” – mówi dr hab. Nuria Selva.

Natura sobie poradzi

Badacze podkreślają, że strategia UE powinna w holistyczny sposób wspierać ochronę lasów i ich otoczenia tak, żeby przyroda adaptowała się do postępujących zmian klimatu. Lasy, które same regenerują się po katastrofach naturalnych – bez ingerencji człowieka – mają lepszy potencjał, by poradzić sobie w zmieniających się warunkach klimatycznych.

Sadzenie drzew, choć dobrze odbierane przez większość ludzi, nie może zastąpić mądrej gospodarki leśnej, opartej na naturalnych mechanizmach regulacyjnych.

Źródło informacji: Instytut Ochrony Przyrody PAN

Zdjęcie z Puszczy Białowieskiej: dr hab. Nuria Selva