Badanie w mgnieniu oka innowacyjna metoda obrazowania w okulistyce

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Holograficzna tomografia optyczna OCT to przełomowa metoda obrazowania rogówki opracowana przez zespół naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. W szybki i bezbolesny sposób pomoże zajrzeć w głąb oka i tym samym wesprze wczesną diagnostykę chorób oczu.

IChF_PAN_tomografia_optyczna.jpg

Czym nowa metoda różni się od poprzednich?

Dawne metody wymagały kontaktu przyrządu pomiarowego z okiem, to znowuż wiązało się z koniecznością podania pacjentowi znieczulenia. Zbyt długi czas badania wpływał też na jakość uzyskanych obrazów, gdyż trudno jest wyeliminować mikroruchy gałki ocznej. Nowsze metody wykorzystujące urządzenia wykonujące dziesiątki tysięcy zdjęć na sekundę rozwiązały problem czasu samego badania, ale nie wyeliminowały problemu pojawiających się na obrazie artefaktów wynikających z naturalnej krzywizny rogówki. Rozwiązaniem dotychczasowych problemów okazuje się być holograficzna tomografia optyczna OCT.

Innowacyjna metoda z IChF PAN

 „Naszym pomysłem było popsucie spójnej wiązki laserowej oświetlającej rogówkę, dzięki czemu mogliśmy znacząco wydłużyć czas ekspozycji nie narażając położonej głębiej, delikatnej siatkówki. Jednocześnie pozwala nam to na zachowanie wysokiej wartości mocy światła, która pozwala na zobaczenie bardzo słabego rozproszenia wstecznego od rogówki” – wyjaśnia prof. Maciej Wojtkowski z IChF PAN.

Naukowcom z Międzynarodowego Centrum Badań Oka w IChF PAN udało się również optycznie „spłaszczyć” krzywiznę rogówki i uzyskać nie tylko pełną głębię ale też wysokiej rozdzielczości obrazy wszystkich tworzących ją warstw w pełnym przekroju. Badanie wykorzystujące holograficzną tomografię OCT jest całkowicie bezinwazyjne (nie wymaga znieczulenia) i wykonywane jest w ułamku sekundy.

Osiągnięcie opisano w renomowanym czasopiśmie Biomedical Optics Express.

Źródło informacji: Instytut Chemii Fizycznej PAN

Zdjęcie: Grzegorz Krzyżewski / Instytut Chemii Fizycznej PAN