Bakteriofagi bronią w walce z koronawirusem

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Co najmniej 15% pacjentów z COVID-19 cierpi na ciężką postać tej choroby. Potrzebujemy skutecznej metody leczenia pozwalającej uratować życie setek tysięcy ludzi dotkniętych koronawirusem. Według zespołu kierowanego przez Prof. Górskiego są przesłanki do przeprowadzenia badań klinicznych nad skutecznością terapii fagowej w leczeniu COVID-19.

bakteriofagi2.png

Naukowcy na całym świecie poszukują najskuteczniejszej metody leczenia chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Wiele preparatów stosowanych w leczeniu innych schorzeń jest testowanych pod kątem leczenia chorych na COVID-19. Duże nadzieje wiązane są z lekami sterydowymi, jednak te mogą powodować poważne skutki uboczne.

Pomocne bakteriofagi

Od 15 lat zespół prof. Andrzeja Górskiego z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk im. L. Hirszfelda we Wrocławiu pracuje nad zastosowaniem bakteriofagów w terapii chorób. Bakteriofagi to wirusy nieszkodliwe dla człowieka, ale mające zdolność niszczenia bakterii i potencjalnie innych wirusów. „Istnieją dane sugerujące, że fagi mogą być również pomocne w zwalczaniu infekcji wirusowych, w tym prawdopodobnie COVID-19” – podkreślają naukowcy w najnowszym artykule opublikowanym w międzynarodowym czasopiśmie naukowym Future Microbiology.  

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Górski kieruje Ośrodkiem Terapii Fagowej we Wrocławiu, działającym przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Placówka oferuje „szyte na miarę” leczenie fagami. Takie kuracje pomagają pacjentom, u których nie działają antybiotyki. Profesor Górski specjalizuje się w chorobach wewnętrznych i immunologii klinicznej. W tym roku świętuje 50-lecie swojej pracy lekarskiej i naukowej.

Pełna treść artykułu “Phages in the fight against COVID-19?” / Future Microbiology

Źródło: Polska Akademia Nauk