Instytut Chemii Bioorganicznej PAN opracował test na COVID-19 i grypę

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN opracowali test rozróżniający COVID-19 i grypę. Test obejmuje kilka wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2, w tym nową mutację z Wielkiej Brytanii. To najlepsze rozwiązanie do jednoczesnej diagnostyki COVID-19 i grypy na polskim rynku.

test_koronawirus_grypa.png

Test MediPAN-COVID+Flu umożliwia rozpoznanie czy badany pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2 czy wirusem grypy. To szybkie i wiarygodne narzędzie, które pozwala wykryć wirusa grypy A i B, grypę pandemiczną oraz różne warianty genetyczne wirusa SARS-CoV-2, w tym wariant VUI202012/01 znany jako „mutacja angielska”.

Test opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu we współpracy z firmami Polpharma, Medicofarma i Future Synthesis, na każdym etapie badań korzystając z wiedzy ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Wspólnie stworzyli unikalną platformę do elastycznego projektowania i syntezy składników testu. Pozwoli to na ich szybkie dopasowywanie do kolejnych mutacji wirusów, które mogą się pojawić w przyszłości. Test zachowuje swoją czułość niezależnie od nowych wariantów wirusów.

MediPAN-COVID+Flu to zintegrowany test genetyczny, który wykrywa dwa wirusowe geny SARS-CoV-2, grypę A i B w jednej reakcji. Utrzymuje wysoką wiarygodność reakcji wykrywających wirusy (>99%) i został tak zaprojektowany, aby omijać miejsca w wirusie, gdzie dochodzi do największej liczby mutacji. Test MediPAN-COVID+Flu jest nakierowany na powiększające się zagrożenie epidemiczne i powstawanie nowych mutacji wirusa SARS-CoV-2 oraz pojawiających się coraz częściej współistniejących infekcji COVID-19 i grypy.

Źródło informacji: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN