Rzadkie fiołki na Wyspach Kanaryjskich

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Endemiczne gatunki fiołków z Wysp Kanaryjskich zbadał dr Błażej Ślązak z Instytutu Botaniki PAN wraz z międzynarodowym zespołem. Naukowcy przyjrzeli się zwłaszcza cyklotydom – produkowanym przez rośliny związkom chemicznym. Wyniki badań opublikował „Scientific Reports”.

20210625_fiolki.jpg

V. cheiranthifolia rosnąca na wysokości ok. 3000 m, na stokach wulkanu Teide (Teneryfa). Fot.: B. Ślązak.

Przebadane gatunki (Viola anagae, V. palmensis, V. cheiranthifolia oraz V. odorata) występują na wyspach w bardzo różnych środowiskach – od lasów subtropikalnych po suchy wierzchołek wulkanu Teide. Naukowcy przeanalizowali, jak różnią się produkowane przez rośliny cyklotydy i jaką rolę mogą odgrywać w przystosowaniu się fiołków do środowiska.

Związki te posiadają właściwości owadobójcze, które biorą udział w obronie roślin. Mieszaniny cyklotydów zależą od danego gatunku i środowiska, w którym roślina występuje. Najbardziej różnorodny pod tym względem okazał się V. anagae z lasów substropikalnych, a najmniej V. cheiranthifolia z wulkanu Teide. Wnioski z badań pokazują, jak rośliny dostosowują swoje peptydy obronne do różnych środowisk i podkreślają rolę cyklitydów jako markerów w chemosystematyce.

Fiołki i ich cyklotydy zbadali naukowcy z Instytutu Botaniki PAN, Uniwersytet Las Palmas de Gran Canaria (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania) oraz Uniwersytet w Uppsala (Szwecja).

Artykuł „Cyclotide host-defense tailored for species and environments in violets from the Canary Islands

Oprac. na podstawie informacji Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie