Sakkara opisana, czyli dyskusja o książce prof. Karola Myśliwca

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

jeser ban
auntmasako/www.pixabay.com

Na dyskusję o książce prof. Karola Myśliwca „W cieniu Dżesera. Badania polskich archeologów w Sakkarze” zapraszają w środę do Pałacu Staszica Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Książka jest podsumowaniem 20 sezonów prac polskich naukowców przy najstarszej egipskiej piramidzie.

Książka „W cieniu Dżesera. Badania polskich archeologów w Sakkarze” (wyd. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, seria Monografie) kompleksowo opisuje historię nekropolii w Sakkarze. Jest podsumowaniem efektów prac wykopaliskowych prowadzonych od 1987 roku przez polskich archeologów pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca po zachodniej stronie piramidy Dżesera, tzw. piramidy schodkowej, zbudowanej w początkach III dynastii (ok. 2650 rok p.n.e.) przez legendarnego budowniczego Imhotepa.

Prof. dr hab. Karol Myśliwiec studiował archeologię śródziemnomorską i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wyjechał w 1969 roku do Egiptu i brał udział w polskich wykopaliskach w Aleksandrii i Deir el-Bahari (Egipt), Palmyrze (Syria), Kadero (Sudan) i Nea Paphos (Cypr), a także w niemieckich wykopaliskach w świątyni grobowej faraona Seti I (Teby Zachodnie) oraz w Minszat Abu Omar (Delta Wschodnia). W latach 1985-1995 prowadził wykopaliska ratunkowe w Tell Atria (starożytne Athribis w Delcie Nilu), a od 1987 roku do chwili obecnej kieruje pracami polsko-egipskiej misji archeologicznej w Sakkarze.

Od 1982 roku wieloletni dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN (obecnie Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych). Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem Nagrody FNP 2005.

W środowym spotkaniu uczestniczyć będą: autor książki, prof. Bogdan Żurawski oraz dr Teodozja Rzeuska (prowadzenie).

 

„W cieniu Dżesera” – dyskusja o książce prof. Karola Myśliwca

środa, 26 października 2016 r., godz. 17
Pałac Staszica, Sala Lustrzana
ul. Nowy Świat 72, Warszawa

wstęp wolny

dzesersrodek

Źródło: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej