100 lat stosunków dyplomatycznych Polski z Belgią

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Polska i Belgia świętują w tym roku setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji belgijska ambasada w Warszawie zorganizowała spotkanie, w którym wzięli udział polscy naukowcy m.in. z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

polska-belgia2.jpg

Relacje polsko-belgijskie to nie tylko współtworzenie instytucji europejskich czy relacje gospodarcze. To wielowiekowa przyjaźń dwóch społeczeństw rozmiłowanych w wolności. To jedno z głównych przesłań wydarzenia.

Gospodarzem spotkania w Pałacu Mniszchów był ambasador Belgii w Polsce Luc Jacobs. Podkreślał on, jak ważna jest dla niego obecność przedstawicieli środowiska naukowego oraz wsparcie Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Przyjaźń Polski z Belgią

Ambasador przypomniał, że zażyłe stosunki łączyły nasze kraje od wieków. Przytoczył rolę misjonarzy znad Mozy w początkach chrześcijaństwa w Polsce. Wymienił działających międzynarodowo renesansowych intelektualistów, takich jak Erasmus, Jan Dantyszek, Jan Zamoyski, czy Justus Lipsius.

Wspomniał też o wpływie flamandzkich architektów na wygląd Gdańska, czy powstanie listopadowe, które uchroniło Belgię przez zbrojną interwencją rosyjsko-pruską po rozruchach antyrządowych pod koniec sierpnia 1830 roku.

Dyskusja o wspólnej historii

Kluczowe punkty wspólnej historii ostatnich wieków przedstawił z kolei Mirosław Suchoń, przewodniczący polsko-belgijskiej grupy parlamentarnej w Sejmie. Wyraził nadzieję, że wkrótce będzie rosła polska obecność na runku belgijskim.

Gospodarzem naukowej części spotkania był prof. Ryszard Żelichowski (Instytut Studiów Politycznych PAN), a pierwszą panelistką prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska (Instytut Historii PAN), która nakreśliła kontekst nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Belgią i Polską.

Z kolei o tym, jak potoczyła się polsko-belgijska współpraca ekonomiczna w latach 30., opowiedział Józef Łaptos, profesor emerytowany z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

100 lat przyjaźni z Belgią

10 marca 1919 roku, na wniosek ówczesnego Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Zagranicznych Ignacego Jana Paderewskiego, rząd Belgii uznał niepodległość Polski. Pociągnęło to za sobą kolejne kroki, które formalnie zawiązały relacje dyplomatyczne między krajami.