Jak mają się psy i koty w czasie pandemii?

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

W dobie koronawirusa ludzie borykają się z wieloma problemami związanymi ze zdrowiem czy pracą. A jak w tym trudnym czasie miewają się psy i koty? Nad losem domowych pupili pochylili się badacze z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN.  

Naukowcy chcą się dowiedzieć, jaki wpływ na dobrostan wspomnianych zwierząt ma pandemia COVID-19. Przygotowali specjalną ankietę internetową. Badanie ma charakter międzynarodowy i jest skierowane do właścicieli psów i kotów. Prowadzą je prof. Tadeusz Jezierski i dr Irene Camerlink z Zakładu Behawioru i Dobrostanu Zwierząt Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN.  

irene_cat1_comp.jpg

Na zdjęciu dr Irene Camerlink, współautorka badań 

Skąd pomysł na badanie?

Impuls do zbadania sytuacji dały pojawiające się informacje, że właściciele zwierząt zaczęli oddawać je do schronisk, m.in. w obawie przed zarażeniem koronawirusem. Dla porządku przypomnijmy, że nie potwierdzono dotychczas możliwości transmisji wirusa SARS-CoV-2 z kota czy psa na człowieka. 

Z drugiej strony pojawił się też trend do adopcji psów i kotów, szczególnie przez osoby samotne. W czasie narodowej kwarantanny spacer z czworonogiem był jednym z niewielu  dozwolonych powodów do wychodzenia z domu. Powstaje jednak pytanie, co stanie się ze zwierzętami, kiedy te cele ich posiadania przestaną być istotne.  

Zasięg badania

Ankiety zbierane są w krajach na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem tych, w których pandemia COVID-19 ma lub miała szczególnie intensywny przebieg (jak Chiny, Włochy czy Brazylia). Dotąd spłynęło ponad 600 ankiet z 27 krajów. Kwestionariusze można wypełniać jeszcze do końca czerwca.  

Co jest sprawdzane?

Pytania dotyczą kontaktów domowników ze zwierzęciem przed i w trakcie pandemii, a także zmiany w zachowaniu i stanie zdrowia psów i kotów. „Chcemy się dowiedzieć, jakiego rodzaju trudności z utrzymaniem i opieką nad zwierzęciem w okresie pandemii COVID-19 doświadczyli respondenci. Pytamy też o pozytywne strony obecności zwierząt domowych w okresie pandemii” – mówi prof. Tadeusz Jezierski, koordynator badania.    

Do czego posłużą wyniki?

Wyniki ankiety są spodziewane w połowie lipca. „Zależy nam na czasie, ponieważ zebrane dane mogą być przydatne właśnie teraz, kiedy obostrzenia są stopniowo łagodzone” – tłumaczy prof. Jezierski i dodaje: „Podejrzewamy, że dla zwierząt może być trudna konieczność nagłego odzwyczajenia się od stałej obecności ich właścicieli w domach. Zidentyfikowanie problemów z utrzymaniem zwierząt domowych w okresie pandemii pozwoli lepiej przygotować się na jej możliwą drugą falę”.   

Jak wziąć udział w badaniu?

Wesprzyj badanie i weź udział w ankiecie: 

Źródło informacji i zdjęcia: Instytut Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN