Zdrowie Polaków: trendy i wyzwania okiem demografów

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Dlaczego skraca się życie Polaka? Które choroby są najczęstszą przyczyną zgonów? Czy pandemie staną się naszą codziennością? Debatował o tym 22 czerwca Komitet Nauk Demograficznych PAN. Udostępniamy prezentacje naszych ekspertów.

med-29-06-2020big.jpg 

Koronawirus SARS-CoV-2 spowodował, że coraz więcej mówi się o zdrowiu. Naukowcy zwracają uwagę, że rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych sprzyjają: globalizacja, starzenie się społeczeństw, antybiotykooporność, a także ubóstwo, brak profilaktyki oraz zaniedbania w leczeniu widoczne w wielu regionach świata.

Trendy w Polsce

W ciągu ostatnich 30 lat stan zdrowia Polaków systematycznie się poprawiał. To przekładało się na wzrost oczekiwanej długości życia (w tym życia w zdrowiu). Trend wyhamował jednak po 2014 roku.

Wyzwanie stanowią choroby układu krążenia oraz nowotwory złośliwe. Te pierwsze są największym zagrożeniem dla zdrowia i życia Polaków. Te drugie powodują przedwczesne umieranie przede wszystkim kobiet. Nadal nie znaleziono też recepty na zmniejszenie nierówności w zdrowiu różnych grup społecznych.

Przyczyny chorób

Na pogarszanie się zdrowia Polaków wpływają: spożycie alkoholu, palenie papierosów, nadciśnienie, niewłaściwa dieta czy otyłość. Szacuje się, że 11 głównych przyczyn odpowiada za 50% utraconych lat życia w zdrowiu i 65% zgonów.

Jak choroby zmieniają się na przestrzeni lat?

Stopniowe wypieranie (choć nie całkowite) chorób zakaźnych przez przewlekłe pozwoliło na dłuższe życie i spadek umieralności. W ostatnich latach obserwujemy jednak ekspansję chorób wirusowych i bakteryjnych. Jednocześnie pojawiają się też zupełnie nowe schorzenia związane ze stylem życia.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami Komitetu Nauk Demograficznych PAN.

Źródło informacji: Komitet Nauk Demograficznych PAN