Jedyna znana mumia ciężarnej kobiety jest w Polsce

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Polscy naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia – mumia z Muzeum Narodowego w Warszawie należy do kobiety będącej w ciąży. To jedyny taki znany przypadek na świecie. Najnowsze badania naukowców z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN i Uniwersytetu Warszawskiego opublikował właśnie „Journal of Archaeological Science”.

mumia-news-.jpg

Badania nad mumią w 2016 r. Źródło: Warsaw Mummy Project.

Mumia miała być znaleziona w królewskich grobowcach w Tebach, ale na tym etapie badań nie można tego zweryfikować. Najpierw uważano, że to mumia kapłana Hor-Dżehutiego z I w. p.n.e. W 2016 roku dzięki badaniom tomograficznym ustalono, że zabalsamowane ciało należy do kobiety.

Najnowsze badania radiologiczne wykazały, że zmarła kobieta miała 20-30 lat i była między 26. a 30. tygodniem ciąży. To jedyny odkryty przypadek mumii z płodem w łonie matki. Staranny sposób zabalsamowania ciała, owiniecie w tkaniny i obecność licznych amuletów wskazuje na wysoką pozycję społeczną kobiety.

Mumia umożliwi badania nad ciążą w starożytności, a także analizę egipskich zwyczajów pogrzebowych i znaczenia ciąży w egipskiej religii. Odkrycia dokonano w ramach Warsaw Mummy Project (Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii). „Tajemniczą Damę” można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

mumia-news-2.jpg

Źródło: Artykuł „A pregnant ancient egyptian mummy from the 1st century BC” w „Journal of Archaeological Science”, Warsaw Mummy Project.

Artykuł w „Journal of Archaeological Science” dostępny tutaj: A pregnant ancient egyptian mummy from the 1st century BC - ScienceDirect.