Nagroda Teofrast Superstar dla prof. Jana Strelaua

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe
Prof. Jan Strelau (trzeci z prawej) w otoczeniu innych laureatów Nagrody Teofrasta, fot. Wojciech Wojtkielewicz
Prof. Jan Strelau (trzeci z prawej) w otoczeniu innych laureatów Nagrody Teofrasta, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Po raz siódmy przyznano Nagrody Teofrasta dla najlepszych książek psychologicznych polskich autorów. Mimo stosunkowo krótkiej historii, Nagroda, ustanowiona i przyznawana przez redakcję magazynu „Charaktery”, pod honorowym patronatem Prezesa Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzego Duszyńskiego zdobyła uznanie czytelników i prestiż w środowisku akademickim. Jej laureatami są największe sławy polskiej psychologii.

W 2015 roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Specjalną – Teofrast Superstar, którą - w uznaniu zasług dla polskiej i światowej psychologii - otrzymał prof. dr. hab. Jan Strelau, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, wybitny badacz temperamentu i twórca Regulacyjnej Teorii Temperamentu. „Jan Strelau jest jednym z największych na świecie naukowców zgłębiających temperament i złożoność jego wpływów” – napisał Jerome Kagan, profesor psychologii z Harvard University, w liście, który został odczytany podczas uroczystej gali 15 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. - Jestem bardzo wzruszony. Teofrast jest mi niezwykle bliski, bo on jest ojcem psychologii osobowości w kategoriach cech - powiedział prof. Strealu po otrzymaniu wyróżnienia.

Nagroda za najlepszą książkę naukową została przyznana dr hab. Wojciechowi Draganowi za Temperament w pierwszym roku życia. Nagrodę za najlepszą książkę popularnonaukową zdobyły Beata Bugajska i Celina Timoszyk-Tomczak za "Podróż w czasie", a najpopularniejszą książką psychologiczną, według internautów została uznana publikacja "Success and Change" Mateusza Grzesiaka.

Zdjęcie: prof. Jan Strelau (trzeci z prawej) w otoczeniu innych laureatów Nagrody Teofrasta,
fot. Wojciech Wojtkielewicz