Seria filmowa „Wywiady z profesorami Archeologii”

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

„Wywiady z profesorami Archeologii” – to tytuł nowej serii filmowej, realizowanej przez Zbigniewa Kubiatowskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Wywiady o tematyce popularnonaukowej dostępne będą bezpłatnie od 16 maja w serwisie YouTube na kanale ArcheoTV. Filmy prezentują zasłużonych profesorów archeologii – ich życie naukowe i osobiste, badania terenowe w Polsce i na świecie, prace gabinetowe, a także refleksje na temat dzisiejszej archeologii, jak i tej sprzed wielu lat. Przygotowane są w postaci popularnonaukowej, tak aby przybliżyć archeologię jak najszerszemu gronu odbiorców. Każdy z wywiadów ma swój własny klimat i jest unikalny. Osiągnięcie takiego efektu było możliwe dzięki przyjętej formule prowadzenia wywiadów, pozwalającej ich bohaterom swobodnie interpretować pytania i wdawać się w długie dygresje.

Seria tworzona jest z trzech głównych powodów. Po pierwsze aby zaprezentować archeologię przez pryzmat jej twórców. Oderwać ją od konkretnych stanowisk i zabytków, a pokazać ludzi którzy poświęcili jej całe swoje życie. Dzięki wywiadom dowiadujemy się dlaczego podjęli decyzję o rozpoczęciu studiów archeologicznych, jak one wyglądały, z jakimi perypetiami, przygodami i przeszkodami się wiązały. Poznajemy również „od kuchni” pracę archeologów. Dzięki szczerym zwierzeniom łatwo zaobserwować różnicę pomiędzy pracą filmowych bohaterów w stylu Indiany Jonesa a badaniami prawdziwych naukowców. Przyglądamy się również tematowi, który poruszany jest niezwykle rzadko, a mianowicie życiu osobistemu i rodzinnemu archeologów.

Drugim powodem jest chęć zapisania historii archeologii, której bohaterowie filmów byli i nadal są świadkami. Ich wieloletnia praca w archeologii pozwala spojrzeć na zmieniającą się archeologię z bardzo ciekawej perspektywy. Oprócz zmieniających się metod i celów badawczych, zmieniała się Polska i cały świat. Niezwykle interesujące i przejmujące są opowieści o studiowaniu w czasach głębokiego socjalizmu, o problemach związanych z wyjazdami za granicę, czy o wpływie wojny w Wietnamie na badania wykopaliskowe w Egipcie i Sudanie.

Trzecim i najważniejszym powodem, jest zamiar zaprezentowania, jak najszerszej publiczności, życia i działalności naukowej bohaterów filmów. Jeśli historie ich życia, zapisane na taśmie filmowej, staną się inspiracją chociaż dla jednej osoby do kontynuowania ich prac, będzie to oznaczać, że warto było je nakręcić.

Wywiad z każdym z profesorów składa się z siedmiu filmów, które trwają od 9 do 16 minut. 16 maja 2016 r. ukażą się wywiady z prof. Romualdem Schildem i z prof. Krzysztofem Nowickim, a w czerwcu z prof. Bogusławem Gedigą. Kolejne trzy wywiady zaprezentowane zostaną jeszcze w tym roku. A kto będzie ich bohaterem? Na razie pozostaje to tajemnicą.

Link do trailera serii „Wywiady z Profesorami Archeologii”: https://www.youtube.com/watch?v=nZSAy41Q3f8 

Link do kanału ArcheoTV: https://www.youtube.com/channel/UCPBEVKxGBoFAt7EFKByg9vA

prof. Krzysztof Nowicki
prof. Krzysztof Nowicki
prof. Romuald Schild
prof. Romuald Schild