Mikołaj Fedorowicz na drugim miejscu w konkursie FameLab

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Ruth Dudek-Wicher - doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zwyciężyła w siódmej, polskiej edycji konkursu FameLab dla badaczy, którzy w fascynujący sposób opowiadają o swoich naukowych pasjach. Finał konkursu odbył się w sobotę w Centrum Nauki Kopernik.

Konkurs FameLab jest międzynarodowym formatem, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję już po raz siódmy współorganizuje Centrum Nauki Kopernik. Każdy z występujących naukowców ma w nim trzy minuty na opowieść o wybranym zagadnieniu naukowym.

W siódmej, polskiej edycji konkursu wygrała doktorantka na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu - Ruth Dudek-Wicher. Jury doceniło jej: "Wysoką umiejętność prostego i przystępnego przedstawienia wiedzy; bardzo dobrze dobrane i wykorzystane rekwizyty; swobodę wypowiedzi, taktowne poczucie humoru oraz dystans do siebie". W nagrodę otrzymała 25 tysięcy złotych oraz udział w międzynarodowym finale konkursu FameLab, który odbędzie się na początku czerwca w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

FameLab

Fot. FameLab

Na drugim miejscu znalazł się Mikołaj Fedorowicz - absolwent biotechnologii SGGW oraz doktorant w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Jury nagrodziło go za: "znakomitą konstrukcję wystąpienia i warsztat prezentacyjny; przedstawienie szczegółowego zagadnienia na tle szerszej refleksji o sensie badań podstawowych". Laureat otrzymał 12 tys. zł.

Trzecią pozycję zajęła Zuzanna Łukasik - studentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. "Wyjątkowa charyzma, poczucie humoru i panowanie nad stresem; umiejętność przedstawienia wielu istotnych faktów w krótkiej wypowiedzi" - tak jury uzasadniło przyznanie trzeciego miejsca właśnie Łukasik. Studentka UM otrzymała 6 tys. zł. 

Swoją nagrodę przyznała jej także publiczność zgromadzona w sobotę Centrum Nauki Kopernik. Jako laureatka nagrody publiczności dostanie też voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. 

Zdobywczynią wyróżnienia wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina została Katarzyna Kajukało - doktorantka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W nagrodę uzyskała pokrycie kosztu wyjazdu na wybraną konferencję naukową na terenie Europy. Kukajło otrzymała też wyróżnienie Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Zdobywczynią specjalnego wyróżnienia przyznanego przez Fundację Kościuszkowską została z kolei Paulina Jędrak - doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego. Jej nagrodą będzie promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich. 

Dodatkowo Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki przeprowadzi szkolenie z komunikowania nauki dla całej dziesiątki finalistów.

Występujący na scenie finaliści FameLab oceniani są w trzech kategoriach: content (zawartość merytoryczna), clarity (jasność przekazu) i charisma (łatwość nawiązania relacji z publicznością). Jurorami 7. edycji konkursu byli: Irena Cieślińska, prof. Magdalena Fikus, prof. Jerzy Kijowski i dr Tomasz Piekot.

PAP - Nauka w Polsce