Druga generacja poznańskiego testu na koronawirusa

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Po miesiącu intensywnych prac gotowy jest test wykrywający nie jeden, a dwa geny SARS-CoV-2. Opracowali go naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Produkcja ruszyła w tym tygodniu i opiera się w całości na elementach od polskich dostawców.

20200529_test2_ICHB.jpg

Oba narzędzia diagnostyczne MediPAN przygotowała słynna już Wirusowa Grupa Wsparcia z poznańskiego instytutu PAN. W kwietniu badacze zaprezentowali autorski test pierwszej generacji, wykrywający jeden gen koronawirusa. Teraz uczeni poinformowali o teście drugiej generacji. Wykrywa on dwa geny SARS-CoV-2, dzięki czemu wynik jest pewniejszy i łatwiejszy do interpretacji.

Atutem nowego rozwiązania jest unikalny, dwustopniowy system kontrolny. Pozwala on sprawdzić zarówno jakość wymazu pobranego od pacjenta, jak i poprawność przygotowania materiału do testu. Co istotne, nie wydłuża to ani nie utrudnia procedury diagnostycznej.

Test MediPAN 2G otrzymał pozytywną rekomendację Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Posiada też certyfikat CE IVD. Jest przeznaczony do użytku w laboratoriach diagnostycznych specjalizujących się w analizach typu qPCR.

Autorskie narzędzie opracował Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, bazując na elementach produkowanych wyłącznie przez polskie firmy. W projekcie uczestniczą: Medicofarma, Future Synthesis oraz A&A Biotechnology.

20200529_lab_ichb.jpg

20200529_lab2_ichb.jpg

Źródło informacji i zdjęć: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN