PAN solidaryzuje się z młodzieżą protestującą w obronie klimatu

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej. Fale upałów, susze, powodzie, wymieranie gatunków – to wszystko dzieje się tu i teraz. Decyzje podjęte dziś wpłyną na przyszłość każdego z nas, szczególnie młodego pokolenia, coraz bardziej świadomego globalnych zagrożeń. Polska Akademia Nauk solidaryzuje się z młodzieżą protestującą w obronie klimatu i docenia jej odwagę, nadzieję i zaangażowanie. Trzeba zrobić wszystko, by zapewnić bezpieczne życie naszym dzieciom.

Tłum młodych ludzi protestujący przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie

Globalne ocieplenie to nie mit. Nauka ma na nie niezbite dowody. Jeśli je zignorujemy, czeka nas katastrofa. Już teraz ludzie na całym świecie cierpią z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Obserwujemy wymieranie gatunków i potencjalnie nieodwracalne zmiany ekosystemów.

Bez szybkich i zakrojonych na szeroką skalę działań poziom morza się podniesie, zacznie brakować wody pitnej, a susze i powodzie zmuszą wielu ludzi do migracji lub pozbawią ich życia. Ten scenariusz dotyczy również Polski.

„Konsekwencje poniosą przede wszystkim młodzi ludzie. Nie odbierajmy im przyszłości. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zapobiec chaosowi klimatycznemu i zapewnić bezpieczne życie naszym dzieciom. To rola nie tylko naukowców, społeczeństwa obywatelskiego i mediów, ale przede wszystkim przywódców podejmujących decyzje” – podkreśla prof. Paweł Rowiński, hydrolog i wiceprezes PAN.

Stanowisko nauki jest jasne. Konieczna jest szybka dekarbonizacja wszystkich sektorów gospodarki oraz zwrot w stronę odnawialnych źródeł energii. Podstawą tej transformacji musi być zaś rzetelna edukacja publiczna. Wspomniane rekomendacje znalazły się we wspólnej deklaracji Polskiej Akademii Nauk, Papieskiej Akademii Nauk oraz francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, przyjętej 10 grudnia 2018 r. podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Każdy z nas może swoimi codziennymi wyborami pomóc naszej planecie. „Apeluję, aby w miarę możliwości zrezygnować z samochodów i korzystać z komunikacji publicznej, zrezygnować z jedzenia mięsa, maksymalnie oszczędzać wodę i energię, zrezygnować z plastikowych opakowań” – podkreśla prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Polecamy: