„Półtora stopnia. Nauka w walce o klimat”. Wykład prof. Pawła Rowińskiego

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Dlaczego Arktyka ociepla się szybciej niż inne rejony globu? Czy będziemy się borykać z powodziami? Czy grozi nam brak wody pitnej? Czy powstrzymanie zmian klimatu jest możliwe? Opowie o tym już 21 listopada (czwartek) wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński podczas wykładu otwartego w Warszawie.

Lodowiec w Arktyce

Symboliczne hasło „półtora stopnia” często przewija się w dyskusji o globalnym ociepleniu. Wykład przybliży korzyści płynące z  zatrzymania wzrostu średniej temperatury właśnie na tym poziomie (względem czasów przedprzemysłowych).

Specjalny raport IPCC o globalnym ociepleniu o 1,5° C

Portal „Nauka o klimacie” przystępnie o raporcie IPCC

Wykład Półtora stopnia. Nauka w walce o klimat” poprowadzi prof. Paweł Rowiński, wiceprezes PAN, hydrolog i hydrodynamik. Gospodarzem spotkania będzie Instytut Geofizyki PAN (Warszawa, ul. Księcia Janusza 64). Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

Wykład rozpoczyna długofalowy projekt Edu-Arctic. Jego celem jest przybliżenie sukcesów polskiej nauki oraz stojących przed nią wyzwań, przede wszystkim tych z zakresu badań polarnych.

Zmiany klimatu dotyczą każdego z nas

Globalne ocieplenie to nie mit. Nauka ma na nie dowody. Jeśli je zignorujemy, czeka nas katastrofa. Już teraz ludzie na całym świecie cierpią z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Obserwujemy wymieranie gatunków i potencjalnie nieodwracalne zmiany ekosystemów.

Zmiany klimatu zagrażają naszemu życiu i zdrowiu m.in. poprzez zmianę zasięgu występowania chorób zakaźnych, pogarszanie się jakości powietrza, spadek produkcji żywności i jej jakości czy trudniejsze warunki pracy.

Dowiedz się więcej:

Oficjalne stanowisko PAN ws. zmian klimatu

Apel prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego

„Zmiany klimatu” – wydanie specjalne magazynu „Academia” PAN (nr 1/6/2019)

Deklaracja ze szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach

Źródło: Instytut Geofizyki PAN

Fot. Joanna Perchaluk-Mandat / Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie