Weryfikacja kwantowych technologii

W Centrum Fizyki Teoretycznej PAN powstaną narzędzia do sprawdzania, czy kwantowe technologie działają poprawnie. Takie technologie w niedalekiej przyszłości będą obecne np. w komputerach kwantowych. W przedsięwzięciu kierowanym przez prof. Remigiusza Augusiaka będą uczestniczyć badacze z CFT i pięciu europejskich ośrodków naukowych.

Czytaj więcej

Aplikacja sprawdzająca obecność w przedszkolach

Platforma Nabór to narzędzie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, które służy do rekrutacji online do szkół i przedszkoli. Pozwala na tworzenie raportów dotyczących płatności i wysyłanie komunikatów do rodziców. Nowy moduł służy do odnotowywania obecności dziecka w żłobku czy przedszkolu.

Czytaj więcej

Kurs o sztucznej inteligencji dla młodzieży

„AI for Youth” to nowy projekt Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN i firmy SDA sp. z o.o. Celem inicjatywy jest rozpowszechnienie podstawowej wiedzy i umiejętności wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji wśród młodzieży.

Czytaj więcej

Superkomputer z  PCSS  w  walce z pandemią

Moc obliczeniowa superkomputera „Eagle” została wykorzystana do weryfikacji modelu prognozującego rozwój pandemii Covid-19. Na tym polegała współpraca PCSS afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN z brytyjskimi parterami w ramach projektu VECMA. Wyniki współpracy opisuje „Nature Computational Science”.

Czytaj więcej
Ścisłe centrum Warszawy widziane z lotu ptaka

Chaos przestrzenny w Polsce kosztuje ponad 80 mld rocznie

Brak planów miejscowych – to jedno ze źródeł kryzysu. Połowa inwestycji w naszym kraju jest lokalizowana na podstawie tzw. wuzetek, czyli administracyjnych decyzji o warunkach zabudowy. Jak zapanować nad tym chaosem? Prezentujemy rekomendacje Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy Prezydium PAN.

Czytaj więcej

Robot-ryba pływa napędzany sztuczną krwią

Silikonowy robot wygląda i zachowuje się jak skrzydlica. Nie ma jednak tradycyjnych baterii. Napędza go krążący w jego ciele płyn magazynujący energię. Swoje innowacyjne urządzenie opisali na łamach „Nature” naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Cornella.

Czytaj więcej

Zaskakujące wyniki badań właściwości stetoskopów

Stetoskop – wydawałoby się, że jedno z najprostszych urządzeń diagnostycznych – działa inaczej, niż sądzono. – Trzeba poprawić informacje, jakie od dawna powtarzane są w podręcznikach dla lekarzy – mówi akustyk dr inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, który pracuje wraz z zespołem nad nowoczesnym cyfrowym narzędziem. Zbadał też właściwości tradycyjnych akustycznych stetoskopów. Wyniki okazały się zaskakujące.

Czytaj więcej

Nanorurki, czyli dr Siuzdak prąd ze Słońca

Gdyby ścianę wykonano z tytanu najeżonego milionami nanorurek, mogłaby ona sama oczyszczać się pod wpływem światła. Taki materiał można też wykorzystać jako elektrodę w ogniwach, które pozwalają przekształcać światło słoneczne na prąd. W ten sposób można też budować czujniki medyczne. Nanorurki dwutlenku tytanu wytwarza i modyfikuje dr Katarzyna Siuzdak z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.

Czytaj więcej