Jak bardzo naukowy był Olsztyn długą nocą

Jak naukowy był Olsztyn długą nocą

Ponad 10 000 zwiedzających, 130 naukowych atrakcji, dwanaście godzin doświadczeń, pokazów i warsztatów, dziesiątki litrów odczynników laboratoryjnych i niezliczona liczba dociekliwych pytań. To wszystko wydarzyło się podczas Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Noc Naukowców nie bez powodu nazywana jest najdłuższą nocą w roku - pierwsi goście rozpoczęli swoją naukową przygodę już o godz. 10:00. Centrum wydarzeń zlokalizowane na ul. Bydgoskiej w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. J. Rusieckiego w pierwszych godzinach odwiedziło niemal 4 000 uczniów szkół z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Największy nacisk naukowcy w tym roku położyli na interaktywność, kierując się zasadą Konfucjusza:Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem. Zarówno młodsi jak i starsi pasjonaci nauki mogli zatem samodzielnie wykonać test na celiakię, zbudować bakterie bytujące w naszym przewodzie pokarmowym, zaprojektować własny krem z dodatkiem liofilizowanych owoców, sprawdzić zawartość antyoksydantów w swoich ulubionych sokach, a także wziąć udział w badaniu otolaryngologicznym w Mobilnym Centrum Słuchu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tez spotkania z ciekawymi gośćmi - Łukaszem Jakóbiakiem, Konradem Gacą, Tomaszem Jastrunem i Kabaretem Chatelet.

Wiele atrakcji przygotował też Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który zaprosił mieszkańców miasta na Kortowo. Tam na widzów czekały m.in. bio-eksperymenty, warsztaty w mobilnym planetarium, interaktywne eksponaty Centrum Nauki Kopernik, wystawa Explorapark, a także spotkanie z Edyta Jungowską i monodram „Belfer” Wojciecha Pszoniaka.

W Centrum miasta mogliśmy zajrzeć za kulisy świata nauki, podziwiając tkanki zamknięte w witrażach oraz niezwykłe obrazy widziane w obiektywie mikroskopu.

Najwytrwalsi goście Europejskiej Nocy Naukowców opuścili ul. Bydgoską kilka minut po godzinie 1 w nocy.

Zdjęcia: JakubowskiFoto (6)