Naukowo oraz muzycznie w najbliższą niedzielę w Pałacu w Jabłonnie

pałac jablonna mn

Polska Akademia Nauk Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie
serdecznie zaprasza na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”, który odbędzie się 16 października 2016 r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.

Zasługi Ludwiga van Beethovena w tworzeniu nowej w tamtych czasach formy sonaty kameralnej są niezaprzeczalne. Nigdy chyba wcześniej instrumenty nie wchodziły w tak ścisły dialog, często polegający na wymianie nie tyle długich fraz, ile krótkich motywów rozłożonych w partiach obu instrumentów. Tak właśnie dzieje się w przedostatniej Sonacie wiolonczelowej 

C-dur, która mimo bardzo „jasnej” tonacji niesie ze sobą wiele napięcia, wręcz dramaturgii. Nieco jaśniejsze tony przybiera tylko miejscami finałowe Allegro vivace.

Johannes Brahms, w swojej trzyczęściowej sonacie e-moll, w jakimś sensie łączy ze sobą style trzech epok. Pierwsza część, Allegro non troppo, jest pełna romantycznego liryzmu i śpiewności. Druga, w formie menueta, odwołuje się niemal wprost do stylistyki epoki klasycyzmu, natomiast trzecia, Allegro, to fuga oparta na temacie XIII Contrapunctus z Die Kunst der Fuge Jana Sebastiana Bacha.

Pełna liryki i przepięknie opisanych partiami obu instrumentów emocji, jest Elegia Gabriela Fauré, francuskiego kompozytora i organisty, napisana na wiolonczelę i fortepian lub orkiestrę. Utwór charakteryzuje się mistrzowsko prowadzoną linią melodyczną, ukazującą wszystkie walory i głębię brzmienia wiolonczeli.

Magdalena Rostworowska

Wykonawcy:
Piotr Bylica – wiolonczela
Sławomir Cierpik – fortepian

Program 

 

16 października zapraszamy również na kolejne spotkanie z cyklu „Pałacowy salon naukowy”, które rozpocznie się po koncercie (ok. godz. 14.30). Tytuł wykładu "Skąd wiem, że ja to ja, czyli kilka słów o świadomości cielesnej". Ekspertem w tej dziedzinie będzie prof. Michał Wierzchoń z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego a spotkanie poprowadzi red. Małgorzata Kownacka.

Program

 

Wstęp wolny.