Wydarzenia w PAN Stacji Naukowej w Wiedniu w listopadzie 2016

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

 

PAN Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25
1030 Wien

Telefon: +43 1 713 59 29
Fax: +43 1 713 59 29 550
E-mail: office@viennapan.org
www.viennapan.org

  wieden banner  

 

Bieżące imprezy:

 

 

Wystawa PAN Stacji Naukowej w Wiedniu w Muzeum Regionalne w Jaśle:
Viribus Unitis - Wspólnymi silami. Społeczeństwo polskie w walce o niepodległość na przełomie XIX i XX wieku

Miejsce wystawy: Muzeum Regionalne w Jaśle, ul. Kadyiego 11
Wystawa czynna w dniach od 10.11.2016 do 15.01.2017 r.

Więcej informacji

 

Zakończone imprezy:

8 listopada 2016, Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Mikołaja Kopernika

Zbiory artystyczne i historyczne Tomasza Czapskiego (1711-1784)

Wykład Mikołaja Tomaszewskiego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), stypendysty Fundacji Lanckorońskich w języku polskim w ramach cyklu „Prezentacje projektów młodych badaczy”.


Tomasz Czapski był osobą niezwykle kontrowersyjną. Z jednej strony był człowiekiem bardzo konfliktowym, o czym świadczą liczne procesy wytaczane przez szlachtę, magnaterię czy miasta przeciwko niemu. Z drugiej strony był miłośnikiem sztuki, jak i nauki. Wykład ma na celu przybliżenie sylwetki tej postaci przez pryzmat jego zbiorów. Referat będzie zawierał pewne podstawowe informacje o kolekcjach dzieł sztuki (obrazy, rzeźby, numizmaty) oraz poruszał problematykę jego księgozbioru, który wydawał się niezwykle cenny w czasach mu współczesnych. Więcej informacji 

 15 listopada 2016, godz. 18, Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Jana III Sobieskiego

„Wie „aus Deutschen Galizier und aus Galiziern Polen wurden“. Deutsch-österreichische Beamtenfamilien zwischen Akkulturation und Assimilation 1772 ‒ 1918“ („Jak Niemcy stali się Galicjanami, a Galicjanie Polakami.“ Niemiecko-austriackie rodziny urzędnicze pomiędzy akulturacją a asymilacją w latach 1772-1918)

Wykład prof. dr Isabel Röskau-Rydel (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) w j. niemieckim z komentarzem prof. Kerstin Jobst (Uniwersytet Wiedeński).

Wstęp wolny


Wykład, oparty na książce prof. Röskau-Rydel pod tym samym tytułem, będzie dotyczył historii wybranych rodzin niemiecko-austriackich urzędników żyjących w Galicji w okresie rozbiorów. Ukaże on koleje losu poszczególnych generacji, kariery zawodowe i stosunki rodzinne ich członków, w kilku przypadkach aż do czasów II wojny światowej. Szczególnie wiele uwagi poświęcone będzie zjawisku akulturacji, czyli przyjmowania kultury polskiej (rzadziej ukraińskiej) i wtapiania się w nią. Więcej informacji

21 listopada 2016, godz. 18, Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Jana III Sobieskiego

„Maßgeschneiderte Therapie in der Behandlung der Krebserkrankungen” (Terapia „skrojona na miarę” w leczeniu zachorowań na raka)

Wykład prof. dr Józefy Gądek-Węsierskiej (Uniwersytet Medyczny w Wiedniu) w języku niemieckim w ramach cyklu wykładów Klubu Profesorów.

Wstęp wolny


Celem każdej terapii onkologicznej jest całkowite usunięcie nowotworu, co poza operacją może być również osiągnięte innymi metodami, m.in. naświetlaniem czy chemioterapią. Istnieją różne możliwości leczenia raka, tzw. terapia celowana jest terapią najnowszej generacji, która z pomocą nowych substancji czynnych atakuje wybrane komórki rakowe. Wybór odpowiednich pacjentów na terapie celowane zależy od cech tkanki nowotworowej. Z tego względu prowadzone jest tzw. „profilowanie“, czyli dokładna molekularna charakterystyka tkanki nowotworowej. Wiele nowych substancji czynnych znajduje się albo na etapie testów klinicznych, albo znalazło już zastosowanie w klinikach. W porównaniu do chemioterapii są one selektywne, tzn. nie mają żadnego negatywnego lub jedynie mało obciążające działanie na zdrowe tkanki. Więcej informacji

24 listopada 2016, godz. 18, Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Jana III Sobieskiego

Die Catull-Rezeption in der neulateinischen Dichtung des 20. Jahrhunderts (Recepcja twórczości Katullusa w nowołacińskiej poezji XX wieku)

Wykład dr Barbary Dowlasz (Uniwersytet Wiedeński) w języku niemieckim w ramach cyklu „Prezentacje projektów badawczych młodych badaczy”.

Wstęp wolny


Od momentu odkryciu na nowo poezji Katullusa (zmarłego w I w p.n.e.) początkiem XIV w. powstało wiele nowołacińskich wierszy, które nawiązywały do twórczości tego słynnego, rzymskiego poety. Jednak o ile poezja „katullańska” XV i XVI w. spotkała się z dużym zainteresowaniem nauki, to nowołacińska literatura XIX i XX w. – poza nielicznymi opracowaniami – pozostała zaniedbana. Więcej informacji

28 listopada 2016, godz. 18, Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Jana III Sobieskiego

Weltkriege als polnische Erfahrung (Wojny światowe jako polskie doświadczenie)

Wykład prof. dra hab. Włodzimierza Borodzieja (Uniwersytet Warszawski) w języku niemieckim w ramach cyklu wykładów o historii Polski „Pierwsze 1000 lat plus 50”.
Wstęp wolny


W ciągu 30 lat między rokiem 1914 i 1944/45 Polacy przeżyli w sumie 10 lat wojny i okupacji. Te doświadczenia znacząco wpłynęły na co najmniej dwa pokolenia. W pamięci kulturowej odgrywają one jednak całkowicie odmienne role: pierwsza wojna - z wyjątkiem paru mniej istotnych aspektów - zdaje się być niemal zapominana, druga wojna z kolei stała się ważnym elementem historycznej tożsamości. Więcej informacji