Dr Kołodziejczyk z nagrodą Kotarbińskiego

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

nagr kot
Liliana/Wikimedia Commons

Dr Ewa Kołodziejczyk z Instytutu Badań Literackich PAN została laureatką nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego ustanowionej przez Uniwersytet Łódzki za pracę „Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza”, poświęconą pobytowi pisarza na placówce dyplomatycznej w USA tuż po II wojnie światowej. Nagroda w wysokości 50 tys. zł przyznawana jest za wybitne dzieło humanistyczne.
 
W książce opisana jest wielowątkowa misja Miłosza, jako wysłannika państwa polskiego – nie tylko, jako popularyzatora kultury rodzinnego kraju, ale również socjologa, politologa i krytyka literackiego. W tle bardzo ciekawy obraz amerykańskiego społeczeństwa lat 40 XX w.
 
Jak powiedziała laureatka, dzięki jej pisaniu miała możliwość dotarcia do wielu dokumentów, które były jej nieznane. Przyznała, że była to żmudna, benedyktyńska praca przypominająca „pracę śledczego”.
 
W tym roku na konkurs im. Kotarbińskiego zgłoszono 44 prace. Spośród nich kapituła, w skład której weszli: prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Grzegorz Gazda oraz prof. Ryszard Kleszcz (wszyscy z UŁ), prof. Anna Legeżyńska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Anna Lewicka-Strzałecka z Polskiej Akademii Nauk, prof. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz ks. prof. Andrzej Szostek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II nominowała pięć prac.
 
Obok dr Kołodziejczyk nominowani byli: dr Małgorzata Domagalska z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Kaja Gadowska (Uniwersytet Jagielloński), dr Wojciech Klimczyk (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Ewa Mikulska (Uniwersytet Warszawski).
 
Nagroda ustanowiona została w w roku 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego (2015). Filozof prof. Tadeusz Kotarbiński był jednym z założycieli UŁ, a także pierwszym rektorem tej uczelni. Jak podali wcześniej organizatorzy, był on wybitnym uczonym i humanistą, człowiekiem głębokiej refleksji i szerokiego spojrzenia na historię ludzkiej myśli i jej wpływ na losy społeczeństw.

 
  © PAP – Nauka w Polsce, jaw/ pro/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl