Rodzinny Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!”

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Już 8 czerwca naukowcy z Polskiej Akademii Nauk ponownie zamienią olsztyńską starówkę w wielkie laboratorium! Tym razem będziemy badać żywność "z przyszłości" i eksperymentować w kuchni, w której nic nie idzie "na zmarnowanie". Zrobimy sobie "selfie" za pomocą sieci neuronowych i zbadamy paliwa naszego mózgu. Przeprowadzimy eksperymenty kosmiczne i dowiemy się dlaczego satelity nie spadają na Ziemię.

NAUKA TEŻ SZTUKA_grafika.jpg

To już piąta edycja Pikniku organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Eksperymenty,  warsztaty i doświadczenia będą znakomitą okazją, aby poznać pracę naukowców od kuchni, spróbować swoich sił w naukowych wyzwaniach  i przyjrzeć się wynalazkom, które zmieniają nasze codzienne życie.

Organizatorzy ponownie zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców z innych instytutów Polskiej Akademii Nauk, którzy odsłonią przed nami tajemnice swoich badań. Odwiedzający wykonają preparaty mikroskopowe i makroskopowe pasożytów, przeprowadzą doświadczenia w plenerowym laboratorium chemicznym i sprawdzą elektryczną aktywność swojego mózgu. Dowiedzą się również jak wyglądają pozaziemskie minerały, jak powstają kratery uderzeniowe i czy grożą nam katastrofy kosmiczne. Z pomocą biologów obejrzą z bliska mazurski zooplantkon, a archeologowie zdradzą im sekrety starożytnych cywilizacji. Każdy będzie mógł też spróbować swoich sił w  ceramiczno-tkackiej „kostce Rubika”.

Gospodarze wydarzenia, naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, przygotują dla nas warsztaty i doświadczenia na temat megatrendów na rynku żywności. W ramach projektu EIT Food #Annual Food Agenda będziemy sprawdzać jak wytwarzana jest żywność z datą przydatności 30 lat i czy produkty dedykowane kosmonautom i himalaistom mogą znaleźć się również w naszym codziennym menu. Z pomocą mikrobiologów rozłożymy na części żywność probiotyczną, na specjalnym sprzęcie z laboratorium metabolomiki przetestujemy naturalne barwniki występujące na przykład w fioletowych marchewkach, a stosowane w sokach i jogurtach. Na „deser” poznamy różnorodne zamienniki cukru i skomponujemy diety, które biją rekordy popularności w Internecie.

Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka” rozpocznie się o godz. 12:00 na scenie staromiejskiej w Olsztynie i potrwa do godz. 16:00, Wstęp wolny!

W tym samym czasie w Olsztyńskiej Galerii Sztuki (ul. Grunwaldzka 4A/5) będziemy mogli obejrzeć prace i spotkać się z Jerzym Grochockim - jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych przedstawicieli polskiej sztuki konstruktywistycznej, który łączy w swoich pracach sztukę z matematyką i geometrią.

Organizator: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

Współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury

Partner: Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

NAUKA TEŻ SZTUKA plakat_final.jpg