„Ty mówisz ja czuję”. Kampania społeczna Rady Języka Polskiego PAN

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

„Słowa mają wielką moc – mogą sprawić, że ktoś przeżywa radość albo cierpienie; że świat jest przyjazny albo wrogi; że się szanujemy albo sobą gardzimy. Wszystko zaczyna się od słów” – podkreślała prof. Katarzyna Kłosińska, zapowiadając nowy projekt edukacyjny.

720pjezyk a wykluczenie debata w ck zamekpic11016143729256287show2

Inauguracja kampanii społecznej podczas poznańskiej debaty „Język a wykluczenie”. Fot. Urząd Miasta Poznania

Kampania społeczna „Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat” to inicjatywa Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Ogłoszono ją w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego podczas debaty „Język a wykluczenie” zorganizowanej w poznańskim Centrum Kultury Zamek.

„Poznań to miasto gościnne w pełnym tego słowa znaczeniu: otwarte na różnorodność i chlubiące się tą otwartością. Bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj mogę zainaugurować naszą kampanię. Będzie ona miała wiele różnych odsłon, z których pierwszą jest dzisiejsza debata, poświęcona językowym mechanizmom wykluczenia” – mówiła prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego.

„Słowa mają wielką moc – mogą sprawić, że ktoś przeżywa radość albo cierpienie; że świat jest przyjazny albo wrogi; że się szanujemy albo sobą gardzimy. Wszystko zaczyna się od słów. Chcielibyśmy, by refleksja nad tym towarzyszyła wszystkim nam w codziennym życiu – i tym prywatnym, i tym publicznym. Chcielibyśmy, by ludzie pamiętali o tym, że od tego, jakich słów używamy, zależy to, jak wygląda nasz świat” – tłumaczy prof. Katarzyna Kłosińska.

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN przedstawi niebawem szczegóły dotyczące kampanii społecznej. Jednocześnie zaprasza do współpracy instytucje, które pragną przeciwdziałać zjawisku przemocy słownej, coraz powszechniejszemu w naszym życiu.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO w celu promocji wielojęzyczności oraz w trosce o ochronę języków używanych w różnych rejonach świata.

Z tej okazji od czterech lat Rada Języka Polskiego wraz z Poznaniem i Centrum Kultury Zamek współorganizuje otwarte debaty. Biorą w nich udział językoznawcy, publicyści, aktorzy czy aktywiści Co roku dyskusje poświęcone są innym zagadnieniom językowym i społecznym.

720p143729256287show2

Prof. Katarzyna Kłosińska opowiada o kampanii. Fot. Urząd Miasta Poznania

logo TY MOWISZ JA CZUJE

Źródło informacji i grafiki: Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN

Zdjęcia: Urząd Miasta Poznania