Niepodręcznik Oceaniczny: morskie opowieści naukowców

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Skąd się bierze słona woda w Bałtyku? Czy ryby są inteligentne? Ile powierzchni Ziemi zajmuje ocean i co właściwie o nim wiemy? Na te i inne pytania odpowiadają naukowcy oraz edukatorzy w serii wyjątkowych filmów. To wspólny projekt Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego, realizowany we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym i Today We Have.

Pusta bałtycka plaża w słoneczny dzień

Fot. Mariusz Cieszewski / MSZ / CC BY-NC 4.0

Niepodręcznik Oceaniczny spodoba się wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się więcej o środowisku morskim. Filmy są kręcone w domach badaczy oraz na bałtyckich plażach.

Eksperci poruszają różne tematy: od prądów oceanicznych i relacji z atmosferą, przez życie morskich zwierząt, ekologię i rybactwo, aż po działania organizacji międzynarodowych takich jak ONZ.

Gdzie znaleźć filmy?

Internetowe transmisje można oglądać na faceboowych profilach Instytutu Oceanologii PAN oraz Akwarium Gdyńskiego. Wszystkie odcinki są dostępne na stronie projektu Niepodręcznik Oceaniczny.

Twórcy projektu

Instytut Oceanologii PAN prowadzi badania pod­stawo­we środowiska morskiego. Obejmują one m.in. następujące zagadnienia:

  • rola oceanu w kształtowaniu klimatu i skutki zmian klimatu w morzach europejskich,
  • zmienność środowiska Morza Bałtyckiego (naturalna i wywołana działalnością człowieka),
  • współczesne zmiany ekosystemów u brzegów mórz szelfowych,
  • genetyczne i fizjologiczne mechanizmy funkcjonowania organizmów morskich; podstawy biotechnologii morskiej.

IO_PAN_ekipa15-05-2020.jpg 

Badacze instytutu zaangażowani w projekt

Akwarium Gdyńskie jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. Jego misja to prezentowanie gatunków zwierząt wodnych z całego świata, a także przekazywanie wiedzy o środowisku wodnym.

akwarium_gdynskie15-05-2020.jpg

Edukatorzy z Akwarium Gdyńskiego

Źródło informacji: Instytut Oceanologii PAN