Kórnik: zamek, arboretum i biblioteka znów otwarte

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Po dwóch miesiącach przerwy spowodowanej pandemią Zamek Kórnicki, mieszcząca się w nim Biblioteka Kórnicka PAN oraz pobliskie arboretum są znów dostępne dla odwiedzających. Goście muszą nosić maseczki ochronne oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

 Kórnik: zamek, arboretum i biblioteka znów otwarte

Muzeum zamkowe

Zamek w Kórniku to najpiękniejsze muzeum wnętrz przełomu XIX i XX wieku w Wielkopolsce. Skrywa pokoje pełne wyszukanej elegancji, wspaniałą kolekcję malarstwa oraz oryginalne meble i wyposażenie.

Od 16 maja wnętrza można zwiedzać indywidualnie (na razie nie są przyjmowane grupy). Ze względów bezpieczeństwa nie można korzystać z usług przewodnika. Dostępna jest natomiast aplikacja na smartfony. Turyści są wpuszczani do sieni w odstępach 5-minutowych.

Zasady zwiedzania zamku z trakcie pandemii

Zmiany dla czytelników

25 maja ruszy czytelnia Biblioteki Kórnickiej PAN (limit 2 osób). Zainteresowani muszą przed przybyciem zarezerwować miejsce mailowo.

Zasady korzystania ze zbiorów w trakcie pandemii

Warto przypomnieć, że można też korzystać z Platformy Cyfrowej Biblioteki Kórnickiej, która udostępnia najcenniejsze zbiory, a także zajęć i wykładów prowadzonych online.

Arboretum Kórnickie

W pobliżu zamku znajduje się arboretum, należące do Instytutu Dendrologii PAN. Kolekcja drzew i krzewów to około 3500 gatunków. Szczególnie licznie reprezentowane są rośliny z Azji, Ameryki Północnej i Kaukazu. To wyjątkowe miejsce wznowiło działalność 5 maja.

Zasady obowiązujące w arboretum w trakcie pandemii

 

Źródło informacji: Biblioteka Kórnicka PAN, Arboretum Kórnickie

Zdjęcie zamku: Biblioteka Kórnicka PAN

Zdjęcia z arboretum: Katarzyna Broniewska / Arboretum Kórnickie