Granty ERC: druga część warsztatów z Yellow Research

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Blisko stu naukowców uczestniczyło 25 czerwca w webinarium, które na zaproszenie Polskiej Akademii Nauk (PAN) przygotowała topowa firma konsultingowa z Holandii. Badacze dowiedzieli się, jak napisać zwycięski wniosek o prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Spotkanie było zwieńczeniem miesięcznego szkolenia online.

YR_Webinar_2.jpg

Webinarium poprowadziła Lotte Jaspers, doświadczona trenerka z cenionej agencji Yellow Research. Szczegółowo omówiła kluczowe dla uczestników zagadnienia, takie jak kryteria oceny aplikacji oraz skład zespołu projektowego. Odpowiadała na pytania dotyczące m.in. wymogów formalnych konkursów, doboru odpowiedniej metodologii oraz przygotowania aplikacji.

E-learning i webinaria

Webinarium było zwieńczeniem miesięcznego szkolenia online, przygotowującego naukowców do ubiegania się o granty ERC. W sumie badacze wzięli udział w dwóch internetowych spotkaniach z holenderską ekspertką. Otrzymali też dostęp do platformy e-learningowej zawierającej liczne poradniki i wykłady wprowadzające w tajniki grantów ERC. Z tych materiałów mogą korzystać do końca 2021 roku.

Najbliższe konkursy ERC

Przypominamy o terminach składania wniosków w konkursach ERC:

  • Advanced Grants – 26 sierpnia 2020 r.
  • Starting Grants – planowany termin to 9 marca 2021 r.
  • Consolidator Grants – planowany termin to 20 kwietnia 2021 r.

WAŻNE: konkursy Starting Grants i Consolidator Grants zostaną ogłoszone w ramach nowego programu Horyzont Europa, finansującego badania i innowacje w Unii Europejskiej (w tym również granty ERC). Program ruszy w styczniu 2021 r. i wtedy też rozpoczną się przygotowania nowych konkursów ERC, zatem terminy mogą jeszcze się przesunąć.

Nie zmienia się natomiast sposób obliczania okresu, który upłynął od uzyskania doktoratu. Jest on liczony od dnia uzyskania stopnia doktora do 1 stycznia 2021 r.

  • Naukowcy od 2 do 7 lat po doktoracie mogą brać udział w konkursie Starting Grants.
  • Badacze od 7 do 12 lat po doktoracie mogą startować w konkursie Consolidator Grants.

Granty ERC

Prestiżowe granty ERC finansują pionierskie badania naukowe. Motto programu to „Wielkie ryzyko – wielki zysk” (ang. „High risk – high gain”), a jedynym kryterium oceny pomysłów jest doskonałość naukowa. Budżet pojedynczego projektu to nawet 3,5 mln euro. Dla naukowca zdobycie grantu ERC to jedno z najważniejszych indywidualnych osiągnięć.

Wsparcie PAN dla naukowców

Polska Akademia Nauk wspiera uczonych w staraniach o granty ERC. Badacze mogą korzystać z bezpłatnej pomocy oferowanej przez nasze Biuro ds. Doskonałości Naukowej. Kontakt mailowy: doskonalosc@pan.pl.

Źródło informacji i zdjęcia: Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN