Rekordowy impact factor dla czasopisma IITD PAN

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Świetne wieści z wrocławskiego Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN (IITD PAN). „Archivum Immunologiae et Therapiae Experimentalis” uznano za najlepsze polskie czasopismo naukowe o profilu biologiczno-medycznym. Tak wynika z prestiżowego rankingu cytowalności Journal Citation Reports. Wskaźnik impact factor wynosi 3,200.

To najlepszy wynik w 67-letniej historii wspomnianego czasopisma. Redaktorem naczelnym tytułu jest prof. Andrzej Górski, członek PAN, były wiceprezes Akademii, twórca i kierownik pierwszego w Unii Europejskiej Ośrodka Terapii Fagowej. Wrocławska placówka oferuje „szyte na miarę” leczenie fagami, czyli wirusami, które potrafią niszczyć bakterie. Takie kuracje pomagają pacjentom, u których nie działają antybiotyki.

20200716_AITE_IITD_PAN_1000px.jpg

Sukces czasopisma

„Archivum Immunologiae et Therapiae Experimentalis” to dwumiesięcznik instytutu wydawany przez Springer. Zawiera artykuły m.in. o terapiach eksperymentalnych, immunologii, mikrobiologii, transplantologii czy etyce w medycynie.

Międzynarodowy ranking Journal Citation Reports za 2019 rok uwzględnia w sumie 143 polskie czasopisma, reprezentujące wszystkie dziedziny nauki. W krajowym zestawieniu wrocławska publikacja zajmuje 3. miejsce, a wśród tytułów o profilu biologiczno-medycznym jest niekwestionowanym liderem.

Raport Journal Citation Reports publikuje co roku Web od Science Group. Impact factor to wskaźnik, który pokazuje wpływ i prestiż czasopism naukowych.

Źródło informacji: IITD PAN, Journal Citation Reports

Źródło zdjęcia: IITD PAN