Noc Naukowców w Olsztynie

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców. Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie przygotowali serię 15 wykładów w ramach projektu EIT Food, podczas których poruszą najciekawsze zagadnienia dotyczące żywienia i zdrowia człowieka. Wydarzenia w ramach Nocy Naukowców są bezpłatne i przeznaczone dla młodzieży szkolnej. 

Noc_Naukowców_w_Olsztynie .png

„Zdalne nauczanie nie musi oznaczać rutyny! Zaproś do swojej klasy naukowców i przyłącz się do obchodów europejskiego święta nauki!” – przekonują badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Finansowane ze środków Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji w obszarze żywności (EIT Food) wykłady mogą być ciekawym źródłem wiedzy i inspiracją dla uczniów do wprowadzenia zasad zdrowego żywienia.  

Bakterie w jelitach, konserwacja żywności i... tkanka tłuszczowa pożerająca kalorie 

Podczas wykładów uczniowie dowiedzą się m.in. jakie bakterie zamieszkują nasze jelita i jak za pomocą żywności możemy wzmocnić system odpornościowy. Wraz z naukowcem sprawdzą też, kiedy powinno się stosować dietę bezglutenową i przyjrzą się bliżej faktom i mitom na temat jakości ryb pochodzących ze stawów hodowlanych. Ponadto wezmą pod lupę jedną z poważniejszych chorób XXI wieku jaką jest otyłość i przekonają się czy tkanka tłuszczowa może pożerać kalorie. Uczniowie poznają również najpopularniejsze alergeny żywnościowe, dowiedzą się jak konserwować żywność, by przetrwała nawet najbardziej ekstremalne warunki oraz dlaczego czasem robimy zakupy spożywcze kierując się nie sercem i rozumem a… nosem!  

Podczas każdego wykładu odbędzie się quiz wiedzy, w którym zostaną wyłonieni i nagrodzeni najbardziej uważni uczniowie. Obchody Europejskiej Nocy Naukowców potrwają od 27 listopada do 4 grudnia 2020 r.  

Szczegóły wydarzenia, zgłoszenia oraz wymagania techniczne dostępne są na stronie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. 

Kontakt: