Koronawirusy u zwierząt

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

„Od kilkudziesięciu lat, co ok. dziesięć lat, pojawia się nowy zoonotyczny koronawirus, który jest zdolny do przekroczenia barier gatunkowych. Ten koronawirus staje się przyczyną poważnych zachorowań ludzi” – prof. Zygmunt Pejsak na posiedzeniu Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN mówił o chorobach koronawirusowych znanych w weterynarii. Nagranie z wykładu można obejrzeć na kanale PAN na YouTubie.

koronawirusy-u-zwierzatb.jpg

Koronawirusy znane naukowcom występują u świń, drobiu i bydła. Przed 2002 r. koronawirusy nie stanowiły problemu w medycynie ludzkiej, wywoływały jedynie niegroźne przeziębienia, które bez leczenia ustępowały po kilku dniach. Wirus, który pojawił się w Wuhan pod koniec 2019 r., wpłynął na ludzi.

Prof. Zygmunt Pejsak z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego wygłosił wykład „Choroby koronawirusowe, temat znany w weterynarii od lat” na październikowym posiedzeniu Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN. W prezentacji profesor podsumował najnowszą historię koronawirusów wśród ludzi, wytłumaczył ich działanie oraz znaczenie odporności krzyżowej w przebiegu epidemii COVID-19, a także omówił występowanie wirusa u świń, indyków, kotów, psów i innych zwierząt.

Filmowy zapis wykładu można zobaczyć poniżej: