Gospodarcze lekcje z pandemii. Spotkanie z dr. Wojciechem Paczosem

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Patrząc na liczby, można uznać, że polska gospodarka w pandemii radzi sobie całkiem dobrze: spadek PKB był niski, nie było masowych bankructw ani wysokiego bezrobocia, nasza waluta pozostaje stabilna. Z drugiej strony w czasie pandemii Polska odnotowała jeden z najwyższych w UE wskaźników „śmierci nadmiarowych”. Polscy uczniowie i uczennice stracili prawie pełen rok nauki szkolnej. O gospodarce w czasie pandemii opowie 26 maja dr Wojciech Paczos na spotkaniu z cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk.

paczos cnk pan odc06 www

Wynalezienie szczepionki przeciwko COVID-19 to triumf nauki. W ostatnim roku dowiodła swej siły i ogromnych możliwości.

Doświadczenie pandemii unaocznia, że gospodarka nie działa bez sprawnie funkcjonującej i dobrze finansowanej ochrony zdrowia – inwestycja w zdrowie to inwestycja w gospodarkę. W przyszłości o rozwoju gospodarczym będzie coraz mniej decydował kapitał rzeczowy, a coraz bardziej kapitał ludzki, czyli wiedza i umiejętności pracowników i pracowniczek. Straty edukacyjne wywołane zamknięciem szkół mogą boleśnie przełożyć się na spowolnienie rozwoju gospodarczego w przyszłości.

Najważniejsza lekcja, którą możemy wyciągnąć z czasu pandemii, jest taka, że najlepszym sposobem zarówno na uchronienie się przed katastrofą (przyszłe pandemie, kryzys klimatyczny), jak i na prowadzenie polityki gospodarczej w normalnych czasach jest oparcie się na wiedzy naukowej i budowa niezależnych instytucji.

O tematach gospodarczych w kontekście pandemii będzie mówił dr Wojciech Paczos. Skoncentruje się na odpowiedzi na pytania takie jak:

  • jak zmieni się świat i Polska po pandemii?
  • czy nastąpi odwrót od globalizacji?
  • na czym polega Nowa Normalność?
  • kiedy osiągniemy w gospodarce stan sprzed 2020 roku?
  • jakie są warunki konieczne przyszłego rozwoju gospodarczego?
  • jak powinna wyglądać przyszła polityka fiskalna i monetarna?
  • kto zapłaci za tarcze antykryzysowe?

Dr Wojciech Paczos jest ekonomistą, adiunktem w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, adiunktem (Assistant Professor) w Cardiff University w Walii. Wizytował Bank of England. Jest członkiem Concilium Civitas, założycielem grupy eksperckiej „Dobrobyt na Pokolenia” oraz członkiem interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Spotkanie „Gospodarcze lekcje z pandemii” z udziałem dr. Wojciecha Paczosa będzie można oglądać 26 maja o godz. 19 na YouTubie. Można także dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Gośćmi spotkań w cyklu „Koronawirus na celowniku” CNK i PAN są specjaliści z interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Od czerwca 2020 r. zespół opublikował 15 szczegółowych stanowisk. Sformułował w nich zalecenia nie tylko dla służb publicznych, ale także dla całego społeczeństwa. Wszystkie stanowiska są dostępne na naszej stronie: Zespół ds. COVID-19.

Członkami zespołu PAN ds. COVID-19 są: prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński), dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski), prof. Małgorzata Kossowska (Uniwersytet Jagielloński), prof. Radosław Owczuk (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr hab. Anna Ochab-Marcinek (Instytut Chemii Fizycznej PAN), dr Wojciech Paczos (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Cardiff University), dr hab. Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny), prof. Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN) i dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny). Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a funkcję sekretarza pełni dr Anna Plater-Zyberk (Polska Akademia Nauk).

Obejrzyj poprzednie spotkania w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”.