425 lat Biblioteki Gdańskiej PAN

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

To druga, po Bibliotece Jagiellońskiej, najstarsza biblioteka na ziemiach polskich. Założona pod koniec XVI wieku, dziś gromadzi ponad milion pozycji, w tym unikaty. Rocznie korzysta z nich 10 tys. czytelników. Właśnie zaczynają się obchody 425. rocznicy powstania Biblioteki Gdańskiej PAN.

425PANBG_minnews.jpg

Biblioteka Gdańska została założona przez gdański Senat w 1596 roku. W jej katalogu inwentarzowym znajduje się ponad milion pozycji, w tym wiele unikatowych, takich jak: średniowieczne woskowe tabliczki i spisany ręcznie mszał krzyżacki, pierwszy drukowany atlas morski, kolekcja druków muzycznych Georga Knoffa, kolekcja wszystkich drukowanych dzieł Jana Heweliusza, fotografie XIX-wiecznego Gdańska odbite na papierze solnym czy pamiątki po majorze Henryku Sucharskim i materiały dotyczące obrony Westerplatte. Zbiory biblioteki są adresowane przede wszystkim do badaczy, doktorantów, studentów, dokumentalistów, przewodników turystycznych, artystów, dziennikarzy czy osób zainteresowanych zgłębianiem wiedzy.

Jubileuszowy tramwaj

Z okazji 425. rocznicy powstania biblioteki na ulice Gdańska wyruszył specjalny tramwaj. Symbole przedstawione na jego burtach pochodzą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej. Na ścianach pojazdu znajdziemy m.in. króla siedzącego na tronie z książkami w rękach i państwa Heweliuszów przy pracy, a także panterę i wydrę, które pochodzą z mapy „Carta marina et descriptio septentrionalium terrarum…” z 1539 roku. To pierwsze wierne odwzorowanie kształtu Półwyspu Skandynawskiego i wybrzeża Morza Bałtyckiego. Prace nad nią trwały 12 lat, została wydrukowana w Wenecji. Mapa ma również związek z Gdańskiem – jej autorem był późniejszy ostatni katolicki arcybiskup Uppsali Olaus Magnus (1490–1557), który po przemianach reformacyjnych w Szwecji zamieszkał w Gdańsku wraz ze swoim bratem Johannesem.

Z okazji jubileuszu Biblioteka Gdańska ogłosiła i rozstrzygnęła konkurs na mural, który powstanie na ścianach jej siedziby.

Szczegółowy program rocznych obchodów jubileuszu biblioteki na stronie www.425latpanbg.pl. Rozpoczną się w czerwcu, w którym odbędzie się m.in.. wystawa plenerowa o dziejach biblioteki, maraton tworzenia animacji i jubileuszowy koncert.

Źródło informacji: Biblioteka Gdańska PAN