A jeśli koronawirus zostanie z nami na zawsze? Spotkanie z prof. Grzegorzem Gielerakiem

Naukowcy przewidują, że – mimo masowych szczepień, które ograniczają rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 – wirus i ryzyko z nim związane wciąż będą istnieć. O prognozowanych kierunkach rozwoju pandemii i zachowaniach społecznych mających ograniczyć jej skutki opowie 22 września prof. Grzegorz Gielerak z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

820x366_koronawirus_na_celowniku_odc_16.jpg

Od pewnego czasu naukowcy z całego świata przewidują, że wirusa SARS-CoV-2 nie uda się wyeliminować całkowicie. Wprawdzie masowe szczepienia zapewniają skuteczne ograniczanie rozprzestrzeniania się choroby, lecz sam wirus pozostanie, a wraz z nim niebezpieczeństwo. Jeśli wirus ponownie wymknie się spod kontroli, czeka nas powtórka z roku 2020. Dlatego tak ważna jest rzetelna informacja na temat przewidywanych kierunków rozwoju pandemii COVID-19 oraz promowanie odpowiedzialnych zachowań społecznych mających na celu ograniczanie jej bliższych i dalszych skutków.

Tematy te poruszymy na spotkaniu z gen. dyw. prof. dr. hab. n. med. Grzegorzem Gielerakiem z cyklu „Koronawirus na celowniku”, które odbędzie się online 22 września o godz. 19.00 na YouTubie. Podczas transmisji będzie możliwość zadawania pytań na czacie.

Nasz gość wyjaśni m.in., czy dzięki uzyskaniu odporności populacyjnej uda się przezwyciężyć obecny kryzys epidemiczny oraz w jakim zakresie stosowane obecnie szczepionki przeciw COVID-19 pozwalają zwalczać także nowe warianty wirusa. Odpowie także na pytania: czy dotychczasowa strategia ograniczania transmisji wirusa jest skuteczna, jak doświadczenia z pandemii wpłyną na naszą wiedzę w dziedzinie epidemiologii oraz co należy zmienić w organizacji życia publicznego, aby zminimalizować zagrożenia epidemiczne w przyszłości.

Gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak to specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii, Master of Business Administration (MBA), dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, konsultant krajowy do spraw obronności w dziedzinie chorób wewnętrznych, członek Rady do spraw Zdrowia Publicznego przy Ministerstwie Zdrowia oraz Rady do spraw Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.

Gośćmi spotkań w cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk są m.in. specjaliści z interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Od czerwca 2020 r. zespół opublikował 21 szczegółowych stanowisk. Sformułował w nich zalecenia nie tylko dla służb publicznych, ale także dla całego społeczeństwa.

Wszystkie stanowiska zespołu są dostępne na naszej stronie: Zespół ds. COVID-19.

Obejrzyj poprzednie spotkania w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”.