Polska w Europie jutra. PAN zaprasza na konferencję w dniach 18-19 listopada 2021

Wyobraźmy sobie, że nasz kraj znalazł się poza Unią Europejską (UE). Jakie byłyby konsekwencje? Jaka powinna być polityka Polski w obliczu takich wyzwań jak zmiany klimatu, pandemia COVID-19 czy wzrost imperialnych ambicji niektórych państw? Porozmawiają o tym już 18-19 listopada uczestnicy konferencji „Polska w Europie jutra”. Trwa rejestracja na wydarzenie.

20211019_flaga_ue_1280c.jpg

Debatę organizują Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN oraz Team Europe we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Hybrydowa formuła pozwoli połączyć tradycyjne spotkanie z aktywnością online.

Konferencja „Polska w Europie jutra” odbędzie się 18-19 listopada (czwartek-piątek) w Pałacu Staszica w Warszawie (Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72). Z uwagi na sytuację epidemiczną na miejscu będą tylko prelegenci i zaproszeni goście. Pozostałe osoby mogą uczestniczyć zdalnie w spotkaniu. Wystarczy zarejestrować sie na stronie konferencji, by otrzymać dostęp do transmisji online i czatu.

Program konferencji

Przed nami dwa dni wypełnione ciekawymi debatami. Eksperci poruszą m.in. następujące tematy:

  • UE i świat po pandemii COVID-19.
  • Rola i miejsce UE w tworzeniu ładu międzynarodowego.
  • Pożądany kierunek polityki migracyjnej UE.
  • Czy w XXI wieku rysuje się alternatywa dla kapitalizmu?
  • Koszty zaniechań w sferze adaptacji do zmian klimatu.
  • Wspólny interes europejski a suwerenność państw członkowskich.
  • Komunikacja organów UE z obywatelami.
  • Tożsamości narodowe jako komponenty tożsamości europejskiej.
  • Polska praworządna w Unii Europejskiej.
  • Wyobraźmy sobie, że Polska znalazła się poza Unią Europejską. Jakie będą konsekwencje?

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia.

O organizatorach

Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” jest częścią korporacji uczonych PAN. Powstał w 1969 roku i koncentrował się pierwotnie na sprawach krajowych. Dziś coraz więcej uwagi poświęca problemom globalnym, które mają znaczenie w kontekście rozwoju Polski. W skład komitetu wchodzą przedstawiciele wielu dyscyplin naukowych.

Team Europe to grupa ekspertów współpracująca z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Tworzą ją specjaliści zajmujący się wieloma aspektami polityki UE – prawnicy, ekonomiści, politolodzy, historycy, socjologowie. Zainteresowane instytucje i organizacje mogą zwracać się do nich, aby uzyskać wiedzę lub analizę na konkretny temat.