Jaka będzie przyszłość Europy?

O miejscu Polski w Unii Europejskiej, wyzwaniach stojących przed krajami naszego kontynentu i jakości demokracji na świecie dyskutowali uczestnicy konferencji „Polska w Europie jutra. Polityka europejska Polski w kontekście zmian międzynarodowych XXI wieku”. Debatę zorganizowały Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN oraz Team Europe we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. 

20211205_europa_23145.jpg

Od lewej: dr hab. Marta Witkowska, prof. Artur Nowak-Far, amb. Piotr Łukasiewicz, prof. Robert Grzeszczak.

Ład międzynarodowy, zmiany klimatu, wartości stanowiące podstawę demokracji liberalnej czy dominujący wzorzec gospodarki to obszary, które w XXI wieku skupiają uwagę opinii publicznej i decydentów. Zagrożenia takie jak pandemia czy imperialne ambicje niektórych państw wpływają na sytuację polityczną. 

„Europa nie ma lepszej perspektywy niż daleko idąca integracja. Dlatego jej pogłębianie jest imperatywem – mimo krótkowzrocznej polityki niektórych europejskich liderów, a nawet wbrew nim. Realizacja tego celu wymaga gruntownego przebudowania świadomości Europejczyków” – uważają organizatorzy debaty. 

Kierunki rozwoju UE: zielony ład i cyfryzacja 

Przygotowania do spotkania zaczęły się w 2019 r. – Kiedy zaczęliśmy rozmawiać o konferencji, to funkcjonowaliśmy w zupełnie innych uwarunkowaniach. Bardziej zastanawialiśmy się nad tym, jak będzie wyglądać Europa jutra, jakie miejsce w niej powinna zająć Polska, a obecna sytuacja polityczna sprawiła, że bardziej musimy się zacząć zastanawiać, co z Polską w Europie jutra – mówił na konferencji dr Konrad Prandecki, przewodniczący Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN. 

small_2021-11-18_PAN_Foto_060.jpg

Od lewej: dr Joanna Fomina, prof. Witold Orłowski, prof. Andrzej Rychard, prof. Roman Kuźniar.

Na debacie mówcy starali się wskazać kierunek rozwoju integracji europejskiej i takiej polityki europejskiej Polski, które są najkorzystniejsze dla naszego kraju oraz Unii Europejskiej. 

Na pięciu sesjach uczestnicy rozmawiali na tematy: 

  • Unia Europejska i świat po pandemii, 
  • co się dzieje z demokracją i kapitalizmem w Europie i na świecie, 
  • Unia Europejska w awangardzie adaptacji do zmian klimatu, 
  • imperatyw pogłębiania integracji europejskiej, 
  • demokratyczna Polska w wielkiej piątce UE. 

small_2021-11-18_PAN_Foto_074.jpg

Od lewej: dr Joanna Fomina, dr Marta Pachocka, prof. Bogdan Góralczyk.

– Mówimy o Europie jutra w kontekście ostatnich 18 miesięcy i pandemii. Pandemia nasiliła zjawiska, które istniały już wcześniej. Uwidoczniła to, że model oparty głównie na wzroście PKB i mierzenia postępu w kategoriach rozwoju gospodarczego wyczerpuje się i to tym bardziej jest impuls do głębszej transformacji. Narzędziem osiągania transformacji jest budżet Unii Europejskiej. On ma dwie ważne cechy: w żargonie europejskim mówimy „dual transition”, czyli równoczesna transformacja gospodarki europejskiej w kierunku bycia bardziej przyjaznym środowisku i bardziej cyfrową – wskazał dr Filip Skawiński z Team Europe. 

small_2021-11-18_PAN_Foto_146.jpg

Konferencja odbyła się 18-19 listopada w Pałacu Staszica w Warszawie oraz online. 

Organizatorzy 

Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” jest częścią korporacji uczonych PAN. Powstał w 1969 roku i koncentrował się pierwotnie na sprawach krajowych. Dziś coraz więcej uwagi poświęca problemom globalnym, które mają znaczenie w kontekście rozwoju Polski. W skład komitetu wchodzą przedstawiciele wielu dyscyplin naukowych. 

20211205_nizn.jpg

Prof. Józef Niżnik

Team Europe to grupa ekspertów współpracująca z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Tworzą ją specjaliści zajmujący się wieloma aspektami polityki UE – prawnicy, ekonomiści, politolodzy, historycy, socjologowie. Zainteresowane instytucje i organizacje mogą zwracać się do nich, aby uzyskać wiedzę lub analizę na konkretny temat. 

Strona konferencji https://konferencja.pan.pl/polska-w-europie-jutra/ 

Nagrania referatów i dyskusji na kanale PAN na YouTubie https://www.youtube.com/playlist?list=PLR5r2UnXbA_f30HcbCW91ZVooUiMjzaO0