Wody podziemne. Zapraszamy na konferencję z okazji Światowego Dnia Wody

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Niewidoczne, ukryte pod ziemią, życiodajne. Wody gruntowe to skarb, który w najbardziej suchych częściach Ziemi może być jedyną wodą, jaką mają ludzie. Nasze działania na powierzchni wpływają na nie w znaczący sposób. O tych i innych zagadnieniach podyskutujemy z ekspertami już 22 marca (wtorek) w Warszawie.

20220228_wody-podziemne.jpg

Niemal cała płynna woda słodka na świecie to woda podziemna. Stanowi źródło wody pitnej, wsparcie systemu sanitarnego, rolnictwa, przemysłu i ekosystemów. Woda ta przekracza granice, wymaga więc współpracy i zrównoważonego zarządzania.

Konferencję „Wody podziemne. Ukryte źródła” organizuje Polska Akademia Nauk z okazji Światowego Dnia Wody. Ważnym elementem spotkania będzie prezentacja raportu UNESCO dotyczącego wód podziemnych.

Debatę poprowadzą wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński i prof. Tomasz Okruszko, przewodniczący Komitetu Gospodarki Wodnej PAN. W spotkaniu wezmą udział eksperci z dziedzin hydrologii, geologii, klimatologii, którzy będą zastanawiać się, jak najefektywniej powinniśmy chronić podziemne zasoby wodne.

Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać ciekawych wykładów. O zasobach i wykorzystaniu wód podziemnych w naszym kraju opowie dr Piotr Herbich (Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy). Prof. Ewa Krogulec (Uniwersytet Warszawski) poda i omówi przykłady wpływu zmian klimatycznych na te wody. Natomiast prof. Adam Szymkiewicz (Politechnika Gdańska) przybliży zagadnienie zanieczyszczeń, na jakie narażone są wody podziemne.

Udział w konferencji

W spotkaniu może wziąć udział każdy zainteresowany, ale obowiązuje rejestracja online. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. 

Agenda i rejestracja są dostępne na oficjalnej stronie konferencji. 

Co, kiedy, gdzie

  • Konferencja „Wody podziemne. Ukryte źródła” z okazji Światowego Dnia Wody 
  • 22 marca 2022 r. (wtorek), godz. 14.00 
  • Warszawa, Nowy Świat 72, Pałac Staszica (prelegenci) 
  • online (uczestnicy)

Zapraszamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu! 

Źródło informacji: Polska Akademia Nauk