Zapraszamy na sympozjum online o kulturze ukraińskiej

Atak Rosji na Ukrainę godzi nie tylko w jej suwerenność i integralność terytorialną. Stanowi też próbę negacji lub podważania odrębnej tożsamości narodu ukraińskiego. Dlatego Instytut Sztuki PAN organizuje 14 marca (poniedziałek) sympozjum online dotyczące szeroko rozumianej kultury ukraińskiej. Warto wziąć udział w spotkaniu, by lepiej poznać i zrozumieć naszych sąsiadów.

20220310_ukraina_bg.jpg

Poczuliśmy potrzebę zademonstrowania, że jesteśmy świadomi doniosłego znaczenia, wagi oraz odrębności kultury i sztuki naszych Sąsiadów, jako niezbywalnego komponentu dziedzictwa europejskiego. W obecnej sytuacji kluczowa jest bezpośrednia pomoc, ale jako humaniści jesteśmy świadomi mocy myśli, słowa i obrazu” – czytamy w zaproszeniu. 

УКРАЇНА!/Ukraina! Kultura, sztuka, tożsamość 

Podczas seminarium głos zabiorą badaczki i badacze z Polski oraz Ukrainy. Ich wystąpienia będą dotyczyć takich tematów jak historia sztuki, muzykologia, teatrologia, malarstwo, architektura, muzyka, taniec. 

„Udział w sympozjum uczonych ukraińskich, w tym jakże trudnym dla nich czasie, traktujemy jako symbol naszej przyjaźni, świadectwo dotychczasowej owocnej współpracy naszych środowisk badawczych oraz znak nadziei na przyszłość” – podkreśla Instytut Sztuki PAN. 

Sympozjum „УКРАЇНА!/UKRAINA! KULTURA–SZTUKA–TOŻSAMOŚĆ” odbędzie się 14 marca 2022 (poniedziałek) na platformie Teams w godz. 9.50–15.30. Nie trzeba się wcześniej rejestrować ani logować. Wystarczy w dniu wydarzenia kliknąć w link i dołączyć do spotkania. 

Sprawdź program sympozjum 

O instytucie 

Instytut Sztuki PAN to interdyscyplinarna placówka badawcza. Do jej zadań należy badanie i dokumentacja polskiej sztuki i kultury artystycznej w zakresie sztuk plastycznych i architektury, muzyki, teatru, filmu i sztuki audiowizualnej (z uwzględnieniem kontekstu europejskiego i światowego). Instytut może się pochwalić najwyższą, prestiżową kategorią A+ (przyznawaną elicie polskiej nauki). 

Źródło informacji i grafiki: Instytut Sztuki PAN