Nauka w plenerze, czyli Piknik Naukowy 2022

Woda – to bohaterka tegorocznej edycji Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. W programie znajdują się propozycje wielu jednostek naukowych, w tym Polskiej Akademii Nauk. 

20220522_cnk_piknik.jpg

„O roli wody w naszym życiu nie trzeba nikogo przekonywać, bez żadnej przesady mówimy, że woda jest jego źródłem. Ale woda to również przedmiot westchnień i natchnienia artystów. (…) to substancja niezwykła. Rolę, jaką pełni, zawdzięcza swoim szczególnym cechom. Jednocześnie kryje w sobie wiele tajemnic” – zapowiada we wstępie do wydarzenia prof. Paweł Rowiński. 

Tegoroczna 25. edycja wydarzenia składa się z kilku bloków. Na dwóch scenach odbędą się pokazy naukowe, dyskusje i prezentacje popularnonaukowe. 50 wystawców zaproponuje ciekawe i różnorodne pokazy. Znajdzie się miejsce dla strefy plenerowej Polskiego Radia oraz strefy relaksu. Specjalne

Impreza odbędzie się 21 czerwca (sobota) w Warszawie wokół Centrum Nauki Kopernik. Osoby spoza stolicy będą mogły śledzić relacje online, które zostaną udostępnione w dniu wydarzenia na stronie organizatora. 

Spotkania z instytutami PAN 

W wydarzenie włączają się instytuty Polskiej Akademii Nauk: Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii (ERCE), Instytut Agrofizyki, Instytut Biochemii i Biofizyki, Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Geofizyki, Instytut Paleobiologii, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności, Instytut Oceanologii, a także Muzeum Ziemi oraz Centrum Badań Ziemi i Planet „Geoplanet”. Zaproponują warsztaty i pokazy naukowe. 

W sekcji prezentacji odbędzie się łączenie z Polską Stacją Polarną Hornsund na Spitsbergenie. Pracujący tam polarnicy opowiedzą o pracy i życiu nieopodal bieguna północnego. Natomiast naukowcy z ERCE PAN wyjaśnią, jakie działania pomogą chronić zasoby wodne. Dr Ryszard Szczęsny z Muzeum Ziemi sięgnie w przeszłość i opowie o wodnym środowisku życia wczoraj i dziś. 

Cały program imprezy znajdziecie na oficjalnej stronie Pikniku.

Źródło informacji: pikniknaukowy.pl