Konferencja Wydziału Nauk Medycznych „Marihuana: narkotyk czy lek?” - podsumowanie

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe
Konferencja Wydziału Nauk Medycznych „Marihuana: narkotyk czy lek?”

13 listopada 2015 r. w Wydziale Nauk Medycznych PAN odbyło się spotkanie dyskusyjne i konferencja prasowa „Marihuana: narkotyk czy lek?” poświęcone  omówieniu perspektywy stosowania przetworów konopi i kannabinoidów w lecznictwie. 

Spotkanie otworzył Dziekan Wydziału prof. Witold Rużyłło, następnie prof. Wojciech Kostowski omówił właściwości konopi i kierował dyskusją, w której uczestniczyli m.in.: prof. Stanisław Czuczwar, Wiceprezes PAN, prof. Jerzy Vetulani (Instytut Farmakologii PAN w Krakowie), prof. Jolanta Zawilska (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), dr Anna Klimkiewicz (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i dr Andrzej Silczuk (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie).

Podczas konferencji skoncentrowano się głównie na roli tetrahydrokannabinolu i kannabidiolu, najważniejszych składników marihuany, w leczniczych i niepożądanych działaniach konopi oraz na porównaniu właściwości przetworów ziołowych konopi i wyodrębnionych z niej kannabinoidów.

Omówiono korzystne i negatywne cechy przetworów ziołowych konopi. Stwierdzono zgodnie, że niezależnie od działań niepożądanych, marihuana i kannabinoidy stanowią nową potencjalną grupę leków zasługującą na dalsze badania farmakologiczne i próby kliniczne.

Konferencja Wydziału Nauk Medycznych „Marihuana: narkotyk czy lek?”
Konferencja Wydziału Nauk Medycznych „Marihuana: narkotyk czy lek?”